Doctor Who do kupienia na BitTorrencie, legalnie od BBC

03-04-2015, 07:08

10 odcinków serialu Doctor Who można kupić za 12 dolarów w ramach legalnej oferty BitTorrent. BBC chce w ten sposób uczcić 10 lat nowej wersji serialu.

Pod koniec września ubiegłego roku Thom Yorke, lider grupy Radiohead, udostępnił płytę przez BitTorrenta i był to pierwszy raz, gdy treści przez BitTorrenta można było pobrać za opłatą (BitTorrent określa to jako "paygate"). Od tej pory BitTorrent rozwijał swoją legalną i płatną ofertę w postaci tzw. BitTorrent Bundles i właściwie każdy może sprzedawać utwory, wykorzystując sieć P2P i kasując 90% z tego, co wpłacą użytkownicy.

Doctor Who legalnie na BitTorrencie

Wczoraj BBC dołączyła do grona podmiotów korzystających z BitTorrent Bundle. Brytyjski nadawca telewizyjny postanowił udostępnić 10 odcinków serialu Doctor Who w cenie 12 dolarów. Są to specjalnie wybrane odcinki z różnych sezonów, które udostępniono w celu uczczenia 10-lecia nowej wersji serialu (tej emitowanej od 2005 roku). Paczka zawiera też dodatkowe materiały dokumentujące spotkania z fanami oraz wypowiedzi Petere Capaldi (aktora grającego Doktora) na temat jego ulubionych odcinków (zob. informacje o paczce na stronie BitTorrenta). 

Doctor Who - BitTorrent

Globalna, innowacyjna platforma

- Ta innowacyjna oferta z BitTorrentem pozwala nam bezpośrednio dotrzeć do dużej liczby klientów i zaangażować fanów na globalnej, szybko rosnącej platformie cyfrowej. Treści muzyczne odniosły ogromny sukces dzięki BitTorrent Bundle, a ta oferta jest pierwszą tego typu w przypadku brytyjskich treści telewizyjnych - mówiła Julia Kenyon, przedstawicielka BBC. 

Obecnie w ofercie BitTorrent Bundle możemy kupić różne treści, ale najczęściej są to nagrania muzyczne mniej znanych artystów. Jeśli podmiot taki, jak BBC, decyduje się na eksperyment z tą formą sprzedaży i udostępnia odcinki kultowego serialu, jest to nie bez znaczenia. Być może zachęci to innych większych producentów do podobnych prób.

Warto jeszcze odnotować, że BitTorrent szykuje się do dystrybucji swoich oryginalnych treści wideo, które będą znane jako BitTorrent Originals. W tym celu w lutym podpisane zostało porozumienie z Rapid Eye Studios. Pierwszym takim "oryginałem" będzie serial Children of the Machine.

Sonda
Byłbyś gotów kupić odcinki ulubionego serialu do pobrania przez BitTorrenta?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Uczciwe zarabianie vs trolling

Eksperymentowanie ze sprzedażą przez BitTorrenta jest uczciwym sposobem spieniężania treści rozpowszechnianych przez P2P. Niestety są też sposoby nieuczciwe, do których należy zaliczyć copyright trolling. Z tej opcji korzystają niestety polscy producenci filmów, którzy twierdzą, że oferują licencję na rozpowszechnianie filmów w sieci BitTorrent. W rzeczywistości licencja ma charakter pozorny i służy głównie do tego, aby mieć powód do żądania absurdalnie wysokich odszkodowań. Jest to naprawdę żałosne, ale nadużywanie prawa może być prostsze niż zrobienie dobrej treści wideo.

BBC pokazała wiele klasy, próbując sprzedawać treści przez BitTorrenta i wykorzystując nowe metody monetyzacji. Szkoda, że nasi polscy producenci filmów nie mają odwagi, by w podobny sposób stawiać czoła rynkowi.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930