Della pokochają użytkownicy Linuksa. Nowy ultrabook z Ubuntu jest genialny!

30-11-2012, 14:27

Szybki, świetnie wyglądający i wyposażony w Ubuntu. Nowy ultrabook Della to ideał dla fanów Linuksa?

Ubuntu można zainstalować praktycznie na każdym nowszym laptopie, jednak nie zawsze system będzie dobrze wspierał wszystkie podzespoły, jakie posiadamy w naszej maszynie. Zwykle producenci marginalizują Linuksa, jednak właśnie na tym tle Dell wyróżnia się coraz bardziej pozytywnie.

Dell XPS...

Ultrabook od Della jest bardzo lekki i wygląda elegencko. Fot. Dell

Laptopy dopasowane do Ubuntu

W ramach projektu "Sputnik" koncern przygotował bardzo wydajnego ultrabooka na bazie modelu XPS-13. Sprzęt nazwany Dell XPS 13 Developer Edition przeznaczony jest przede wszystkim dla deweloperów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać tę wydajną maszynę również w inny sposób.

Co znajdziemy pod maską XPS 13? Procesor i5 (lub i7) Ivy Bridge od Intela, a także 8 GB pamięci RAM. Komputer wyposażono również w dysk SATA III SSD o pojemności 265 GB, który zagwarantuje bardzo szybki dostęp do plików. Rozdzielczość ekranu komputera to 1366x768 pikseli, jednak najbardziej odstraszać może cena, która na początku wynosić ma aż 1549 dolarów, a więc niemal 5000 złotych.

Liczy się system

Popularność projektu pokazała już teraz, że Dell prawdopodobnie nie będzie miał problemów z odnalezieniem nabywców nowego ultrabooka. Sprzęt działa pod kontrolą Ubuntu w wersji 12.04 LTS, która choć nie jest najnowszą, posiada wydłużony "okres życia", w trakcie którego producent udostępnia m.in. poprawki związane z kluczowymi elementami systemu i bezpieczeństwem.

Sonda
Korzystasz z Linuksa na pececie?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Istotny jest w tym przypadku również fakt, że Dell współpracował z Canonical, które rozwija Ubuntu, by upewnić się, iż sprzęt będzie świetnie dopasowany do Linuksa. Gdy kupujemy laptopa z Windowsem, gdzie sami chcemy zainstalować Ubuntu, zdarza się niestety, że nie wszystko idzie po naszej myśli.

Dell przygotował również specjalne repozytorium, które dodane w źródłach oprogramowania Linuksa umożliwi posiadaczom ultrabooka automatyczne instalowanie poprawek, które uczynią działanie sprzętu jeszcze płynniejszym. Amerykański koncern dba dodatkowo, by wszystkie stworzone przez producentów podzespołów linuksowe sterowniki, dostępne były za darmo także dla posiadaczy innych komputerów przenośnych. Czy są jeszcze jacyś użytkownicy Linuksa, którzy nie lubią Della?

Czy z takim wsparciem producentów sprzętu Linux rzeczywiście zmiażdży Windowsa 8 na rynku gier?


Źródło: Dell
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy