Darmowe podręczniki zniszczą oligopol wydawców? Zajrzyj do projektu przepisów

20-02-2014, 15:00

Szkoły zapewnią dostęp do podręczników i zmienią się zasady dopuszczania podręczników, aby skończyć m.in. z przyjmowaniem korzyści za wybór podręcznika. Zobacz projekt ustawy, który trafił do konsultacji społecznych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Na początku tego miesiąca Dziennik Internautów pisał o planowanych przez rząd zmianach w Ustawie o systemie oświaty, których celem ma być m.in. udostępnienie bezpłatnych podręczników, ale także wyeliminowanie takich zjawisk jak łączenie podręczników z innymi produktami lub narzucanie wyboru podręcznika poprzez oferowanie szkołom dodatkowych korzyści.

Projekt przepisów w tym zakresie został wczoraj oddany do konsultacji społecznych. Pod tym tekstem zamieszczamy kopie projektu. Niestety jest to skan, niewygodny do czytania, przeszukiwania i analizowania.

Ustawa o systemie oświaty - co nowego?

W projekcie jest kilka ciekawych rzeczy.

 1. Projekt wyraźnie dają do zrozumienia, że nauczyciel może realizować program nauczania bez podręcznika (zob. 3 projektu).
 2. Wyposażenie uczniów szkół podstawowych w podręczniki do nauczania w klasach I-III w zakresie edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej zapewnia MEN.
 3. Koszt zakupu podręcznika innego niż zapewniony przez MEN pokrywa organ prowadzący szkołę (zob. str 5).
 4. Podręczniki będą własnością szkół (zob. str. 8).
 5. Projekt wyraźnie daje do zrozumienia, że podręcznik może mieć formę papierową lub elektroniczną (zob. str. 9).
 6. Podręcznik ma być opracowany w sposób umożliwiający korzystanie z niego przez więcej niż jeden roczników uczniów tzn. nie wymaga uzupełniania czegoś w egzemplarzu podręcznika i nie wymaga korzystania z dodatkowych odpłatnych materiałów (zob. str. 10).
 7. Zakazane jest oferowanie korzyści w zamian za wybranie określonego podręcznika oraz żądanie łącznego nabycia podręcznika z innymi materiałami (str. 11).
 8. Od roku 2014/2015 rada pedagogiczna może ustalić inny podręcznik nauczania dla klas I, a w kolejnych latach będą ustalane podręczniki dla klas II i III (str. 15 i dalsze).
 9. Podręczniki dopuszczone wcześniej do użytku szkolnego zachowają to dopuszczenie (str. 19).

Wszystkie te przepisy wymagają uważniejszego przejrzenia. Wskazujemy wam pewne zagadnienia w oparciu o pobieżną analizę.

Podręczniki, dotacje... o co w tym chodzi?

Projekt zakłada docelowo dostarczenie bezpłatnego podręcznika dla klas I-III szkół podstawowych do edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej. Ponadto planowane jest sfinansowanie z dotacji celowej wyposażenia uczniów klas I–III szkół podstawowych w materiały ćwiczeniowe oraz podręcznika do nauczania języka obcego nowożytnego, a dla uczniów klas IV–VI szkół podstawowych i gimnazjów w podręczniki, materiały edukacyjne inne niż podręcznik oraz materiały ćwiczeniowe.

Sonda
Czy zmiany dotyczące podręczników uważasz za korzystne?
 • tak
 • raczej tak
 • raczej nie
 • nie
wyniki  komentarze

- Dotacja na podręczniki lub materiały edukacyjne inne niż podręczniki będzie udzielana pod warunkiem, że komplet podręczników lub tych materiałów będzie zapewniał możliwość używania ich przez uczniów tej klasy przez co najmniej trzy lata szkolne – wyjaśniła minister edukacji narodowej.

Kolejna dotacja celowa dla uczniów danej klasy będzie udzielana po trzech latach szkolnych, chyba że zaistnieje konieczność zapewnienia danego kompletu podręczników lub materiałów edukacyjnych innych niż podręcznik dla większej liczby dzieci niż w poprzednim roku szkolnym. W przypadku dotacji udzielanej na zakup materiałów ćwiczeniowych – będzie ona udzielana docelowo każdego roku dla każdej klasy.

Poniżej kopia projektu ustawy.

Do Ku Ment 102386 by di24plSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.