Darmowe narzędzia zmniejsza wagę Visty

30-01-2008, 11:52

Darmowe narzędzie służące do zmniejszania rozmiar systemu Windows Vista instalowanego na komputerze udostępnił Dino Nuhagic. Zdobywa ono szybko popularność bo Windows Vista z pewnością nie należy do systemów "lekkich".

Narzędzie vLite 1.1 zostało udostępnione w zeszłym tygodniu. Dzięki programowi użytkownik przygotowuje własny obraz płyty instalacyjnej Windows Vista, który może być pozbawiony zbędnych elementów. Możliwe jest także stworzenie obrazu z dodatkami takimi jak hotfiksy, sterowniki itd.

Narzędzie jest podobne do udostępnianego już wcześniej programu nLite dla Windows XP. Przykładowe komponenty, które można nim usunąć to n. Windows Mail, Windows Photo Viewer, tapety itd.

Dino Nuhagic zaznacza, że jego program działa w sposób w pełni legalny, a pliki rejestru oraz zabezpieczenia systemu pozostają bez zmian. Nie powinni jednak po niego sięgać użytkownicy niezaawansowani w obsłudze komputera. Jest rzeczą oczywistą, że nieuważne wycięcie niektórych elementów z systemu może sprawić problemy.

Narzędzie zyskuje popularność, bo Windows Vista jest systemem naprawdę opasłym. Edycje Home Premium oraz Ultimate wymagają 15 GB miejsca na twardym dysku, czyli 10 razy więcej niż Windows XP. Nie da się też ukryć, że system wymaga sporo pamięci. Wchodząc na forum projektu vLite widzimy po liczbie odsłon, że zainteresowanie jest duże.

Być może Windows 7 - system będący następcą Windows Vista - dzięki nowej architekturze opartej o MinWin nie będzie podtrzymywał poglądu, że systemy z Redmond są ciężkie (przyznają to już nawet przedstawiciele Microsoftu). Dopóki jednak nie ujrzymy Windows 7 w akcji, użytkownikom oszczędzającym zasoby komputera pozostają takie narzędzia jak vLite.

Źródło: vLite.net
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Windows Vistatag vLitetag programytag nLitetag Dino Nuhagic
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy