Czy TTIP powieli błędy ACTA? To jest ciągle możliwe!

24-04-2013, 08:38

Nowe porozumienie handlowe między UE i USA nie powinno w ogóle dotyczyć kwestii kulturalnych - uważa francuska minister Nicole Bricq. Jest to odbierane jako niechęć do powtarzania błędów ACTA, ale w istocie francuskiej minister chodziło o coś innego...

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W czerwcu tego roku mają ruszyć negocjacje TTIP, czyli nowego porozumienia handlowego pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Mówiąc najogólniej, TTIP ma znieść bariery handlowe i rozkręcić wymianę towarów między USA i UE. Pomysł stworzenia takiego porozumienia pojawił się pod koniec zeszłego roku i niektóre media określały go nazwą TAFTA.

Dziedzictwo ACTA

Od początku obawiano się, że TTIP może być kolejnym porozumieniem handlowym, w którym znajdą się zapisy podobne do tych z ACTA, dotyczące naruszeń własności intelektualnej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że ACTA również była porozumieniem handlowym, a jej ostateczny upadek mógł stworzyć pokusę do przepchnięcia odrzuconych zapisów w kolejnym porozumieniu handlowym... takim jak TTIP.

To "dziedzictwo ACTA" tworzy sytuację niewygodną dla wszystkich zainteresowanych TTIP.

  1. Internauci mogą poczuć się zagrożeni kolejnymi negocjacjami, które zapewne będą tajne i zagrażające wolności w sieci. Już wcześniej pojawiły się apele internautów o niepowielanie zapisów ACTA w TTIP. 
  2. Politycy i niektóre firmy mogą się obawiać, że dobre dla gospodarki porozumienie TTIP będzie zagrożone, bo ludzie będą się sprzeciwiać "następcy ACTA" niezależnie od korzyści gospodarczych.

Dziś niektóre media podają, że politycy z Francji chcą uniknąć tego drugiego scenariusza, że nie chcą powielać ACTA. Niestety są to wnioski wyciągnięte za szybko.

grafika
Grafika, prawa autorskie w lupie, Shutterstock.com

Francja nie chce drugiej ACTA?

Jak podaje BBC, francuska minister handlu zagranicznego Nicole Bricq straszyła fiaskiem rozmów UE-USA, jeśli porozumienie będzie dotyczyć kwestii kulturalnych i sektora audiowizualnego. To jest fakt (zob. BBC, Culture fears over planned EU-US trade deal).

Obawy francuskiej minister zostały odebrane przez niektóre media jako zapobieganie "drugiej ACTA", ale nie tu jest problem. Francuscy politycy najbardziej obawiają się tego, że porozumienie z USA zwiększy import dóbr kulturalnych z USA do UE. Ten import jest obecnie ograniczony, a Francja dotuje swoich filmowców i stara się dbać o swoją kulturalną wyjątkowość.

Scenariusz drugiej ACTA ciągle otwarty

Właśnie z powodu obaw o "różnorodność kulturalną" europejscy filmowcy wystosowali petycję do Komisji Europejskiej o wyłączenie sektora audiowizualnego z rozmów TTIP. Dokładnie o to samo chodzi francuskiej minister. Nie ma to jednak wiele wspólnego z zapewnieniami, że w TTIP nie znajdą się zapisy dotyczące piractwa itp.

W ubiegły poniedziałek komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht wystosował oświadczenie, że przemysł audiowizualny zostanie potraktowany wyjątkowo. Nadal jednak nie chodzi o prawa autorskie. Nigdzie więc nie padło zapewnienie, że TTIP nie powtórzy zapisów ACTA.

Sonda
Czy negocjacje TTIP powinny być tajne?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Lepiej wybrać przejrzystość

Mimo wszystko podniesiono istotny problem. Dla gospodarki byłoby lepiej, gdyby to porozumienie faktycznie nie powtórzyło błędów ACTA.

Na chwilę obecną politycy nie chcą dokonywać porównań TTIP-ACTA, ale tego nie da się unikać w nieskończoność. Lepiej będzie przejrzyście informować o postępach w pracach TTIP. Temu porozumieniu nie pomoże sytuacja, gdy pierwsze informacje o kontrowersyjnych zapisach będą pochodzić z wycieków, które zazwyczaj wyglądają bardzo źle.

Czytaj także: Nie powielajcie ACTA w zapisach TAFTA czy TTIP - prośba internautów do politykówSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.