Czy przesyłanie rodzinie lub bliskim znajomym plików z zakupionymi legalnie e-bookami jest karalne

25-07-2014, 13:25
Listy Czytelników

"... Jestem ciekawa, bo zwróciłam uwagę, że większość książek, jakie kupiłam, posiadały adnotacje, że są one tak jakby przypisane do mnie i bodajże dawano do zrozumienia, że nawet tego nie mogę robić, czyli przekazywać rodzinie" - pisze w wiadomości do redakcji Czytelniczka DI. Odpowiedzi udzieliła prawniczka Beata Marek, specjalizująca się m.in. w prawach własności intelektualnej.

Czy przesyłanie członkom rodziny lub bliskim znajomym plików z zakupionymi legalnie e-bookami jest karalne? Jestem ciekawa, bo zwróciłam uwagę, że większość książek, jakie kupiłam, posiadały adnotacje, że są one tak jakby przypisane do mnie i bodajże dawano do zrozumienia, że nawet tego nie mogę robić, czyli przekazywać rodzinie.

Dziękuję za pytanie.

Możesz bez obaw zakupionego przez siebie e-booka udostępnić najbliższej rodzinie czy przyjaciołom. Analogicznie jak zakupisz tradycyjną książkę. 

Jeżeli pojawiają się zapisy licencyjne typu „Ten e-book może być używany wyłącznie przez osobę, która go kupiła”, „Uzyskany dostęp upoważnia wyłącznie do prywatnego użytku osobę, która wykupiła prawo dostępu” to nie mają one zastosowania do dozwolonego użytku osobistego, którym objęte są e-booki.

Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. A zakres własnego użytku osobistego obejmować będzie w tym przypadku korzystanie z pojedynczych egzemplarzy e-booków przez krąg osób pozostających z Tobą w związku osobistym. Chodzi tutaj o Twoją rodzinę (pokrewieństwo, powinowactwo), ale także i o Twoich przyjaciół czy bliskich znajomych (tzw. osoby pozostające z Tobą w stosunku towarzyskim). 

Warto także dodać, że legalne jest przesyłanie e-booka np. do mamy czy brata bez potrzeby obawiania się, że w ten sposób dochodzi do zwielokrotnienia utworu. Zgodnie z prawem nie wymaga zezwolenia twórcy przejściowe lub incydentalne zwielokrotnianie utworu, niemające samodzielnego znaczenia gospodarczego, a stanowiące integralną i podstawową część procesu technologicznego oraz mające na celu wyłącznie umożliwienie zgodnego z prawem korzystania z utworu. 

Beata MarekBeata Marek

IT&IP Lawyer, cyberlaw.pl

Specjalizuje się w prawie nowych technologii ze szczególnym uwzględnieniem prawa własności intelektualnej, ochrony danych osobowych oraz prawa kontraktowego. Od 4 lat zajmuje się problematyką cyberprzestępczości, cyberzagrożeń oraz bezpieczeństwem informacji. Aktywnie działa w ISSA Polska – Stowarzyszeniu do spraw Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych, Cloud Security Alliance Polska, International Cyber Threat Task Force, a także w Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Redaktor Naczelna kwartalnika naukowego „Przegląd Prawa Technologii Informacyjnych. ICT Law Review”. 

Co wolno, czego nie wolno w internecie? Jeśli masz wątpliwości lub po prostu nie wiesz, wyślij nam swoje pytania pod adres redakcja@di24.pl.


UWAGA: UWAGA: Wybrane listy, przesłane do redakcji Dziennika Internautów, publikujemy, by umożliwić ich autorom dotarcie do szerszego grona odbiorców. Czytelnicy mogą podzielać zawarte w nich poglądy lub mieć odmienne zdanie - zachęcamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach. Treści publikowanych listów mogą zawierać prywatne poglądy internautów, które nie odzwierciedlają poglądów redakcji DI. Listy prosimy kierować na adres: listy@di.com.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930