Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Cyprian K. Norwid mawiał: „Praca może się stać życia pacierzem i kluczem do nieba”. Panujący wszem i wobec wyścig szczurów i pęd do wygodnego życia powoduje brak kontroli nad ilością czasu poświęcanego pracy wśród młodych ludzi, wkraczających na drogę kariery zawodowej. Ich praca, zamiast być dowodem produktywności i efektywności, zamienia się z biegiem czasu w chorobę cywilizacyjną XXI wieku – w pracoholizm. Jest to pierwszy i najważniejszy błąd, jaki można popełnić w zarządzaniu sobą w czasie.

Kim jest pracoholik?

Pracoholik nie odczuwa potrzeby zrobienia sobie przerwy, praca pochłania go bez reszty. Nawyk wielogodzinnej pracy tak bardzo wciąga takie osoby, że z czasem utwierdzają się one w przekonaniu, że wszystko, co nie dotyczy pracy, jest niegodne uwagi i szkoda na to czasu. Pracoholik zazwyczaj uważa się za człowieka niezastąpionego, bo tylko on potrafi wykonać określone zadania perfekcyjnie.

Pracoholik w swoich myślach koncentruje się ciągle na pracy. Praca staje się sensem jego życia, nadrzędnym celem. Jest przekonany, że im więcej będzie pracował, tym większe osiągnie wyniki i szybciej odniesie sukces.

Nie liczy się ilość, ale jakość pracy

Nie każdy, kto pracuje kilkanaście godzin dziennie, pracuje efektywnie. Jego wysiłek i poświęcony czas nie przynoszą pożądanego efektu. Pracując dłużej, zwiększasz wyniki pracy, ale niestety na krótką metę. Zwiększony czas pracy jest przeważnie czasem zmarnowanym, źle zagospodarowanym. Czy wiesz, że najwięcej rezultatów dają trzy pierwsze godziny Twojej pracy? Pracując codziennie po 10-16 godzin, za wiele nie osiągniesz, oprócz stanu frustracji i ogólnego przemęczenia. Kluczem do sukcesu nie jest przepracowanie 200% normy, ale rozsądne zarządzanie czasem pracy z bezwzględnym zachowaniem zasad higieny pracy. Wówczas praca przynosi efekty i satysfakcję.

Przerwa w pracy to rzecz święta

Paradoksalnie brak przerw w trakcie pracy jest drugą z najpoważniejszych przyczyn braku czasu. Jak to możliwe? Zależność jest prosta: im więcej pracujesz, tym więcej musisz odpoczywać. Stosowanie przerw w pracy ma duży wpływ na efektywność pracy. Chwila przerwy zwiększa wydajność pracy po przerwie. Zregeneruje siły, odświeży umysł i złagodzi zmęczenie, a tym samym poprawi zdolność koncentracji.

Praca bez przerwy prowadzi do spadku wydajności. Zarówno gdy wykonujesz kilka zadań w czasie pracy, jak i wtedy, gdy poświęcasz cały dzień na jedno istotne zadanie. Ludzki umysł, zajmując się jedną czynnością przez dłuższy czas lub kilkoma czynnościami ze stałym natężeniem, po upływie około jednej godziny zwyczajnie „zwalnia obroty”. Ma dość i potrzebuje oddechu.

Podobny efekt dają nieprzespane noce. To nic innego, jak jeden wielki brak przerwy dla Twojego organizmu. Potrzebujesz tego, jak każdy, zatem nie łudź się, że jesteś wyjątkowym „nadczłowiekiem”, który nie potrzebuje przynajmniej 6-7 godzin snu na dobę. Jeśli kiedykolwiek zarwałeś noc – przypomnij sobie, jak się czułeś i jak szła Ci praca następnego dnia. Po prostu nie warto.

Krótki sen i brak przerw w pracy sprawią, że Twoja produktywność wyniesie zero, a w żaden sposób nie zmotywuje Cię do dalszej pracy. Zmęczony, sfrustrowany i niewyspany organizm odmówi w końcu posłuszeństwa, będzie domagał się odpoczynku.

Praca nie powinna być celem samym w sobie

Praca jest solą życia. Bez pracy nie utrzymamy się we współczesnym świecie. Pracowitość i sumienność przy powierzonych nam obowiązkach i zadaniach do wykonania jest zaletą. Praca daje człowiekowi satysfakcję i zapewnia godne warunki życia. W czym więc problem? Chodzi o to, aby nie popaść z pracowitości w pracoholizm i pracować EFEKTYWNIE.

Twoim celem nie jest pracowanie dłużej, tylko osiąganie więcej w czasie, który masz do dyspozycji. Pracując kilkanaście godzin dziennie, zostaniesz szybciej pracoholikiem, ale nie zwiększysz swojej produktywności.

Zgodnie z japońską filozofią Kaizen, w myśl której podstawową regułą jest ciągłe podnoszenie jakości pracy poprzez skrócenie czasu pracy, lepiej jest zwiększać swoją efektywność o 1% dziennie, niż od razu osiągnąć wzrost o 100%.

Aby pracować efektywnie i nie popaść w pracoholizm, należy zapamiętać i wcielić w życie kilka zasad:

  • Rozdzielaj czas na pracę i na życie prywatne.
  • Organizuj sobie czas na obowiązki zawodowe, domowe i odpoczynek.
  • Sen to zdrowie – nie zaniedbuj go kosztem pracy.
  • Uświadom sobie, że nie jesteś niezastąpiony.
  • Liczy się efekt pracy, a nie ilość przepracowanych godzin.
  • Pamiętaj, że pracujesz, aby żyć, nigdy odwrotnie.

Mądre zarządzanie czasem oznacza, że pracujesz więcej, ale w krótszym czasie, zwiększasz tym samym efektywność i wykorzystujesz lepiej jakościowo swój czas oraz czerpiesz więcej satysfakcji z tego, czym się zajmujesz. Zabójcą Twojej produktywności jest pracoholizm. Zwalczysz go umiejętnym zarządzaniem czasem. Zapamiętaj też słowa E. E. Evansa-Pritcharda, że „ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową”.

Z kolejnej części dowiesz się, jak skutecznie planować swoje zadania i dlaczego warto je spisywać.

 

Poradę dla czytelników Dziennika Internautów przygotowała Marzena Ziółkowska z firmy MindFizzer.

LeaderTaskMindFizzer jest wyłącznym dystrybutorem rodziny Organizerów LeaderTask, oprogramowania wspierającego efektywność osobistą i zarządzanie projektami. Wśród oprogramowania marki LeaderTask znajdują się zarówno Organizery osobiste – na PC i PDA, jak i wersje sieciowe dla firm, ułatwiające zarządzanie zadaniami w grupie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *