Cyfryzacja telewizji - od środy pierwsze wyłączenia sygnału naziemnego

05-11-2012, 16:46

Analogowy sygnał telewizyjny zostanie w niektórych gminach wyłączony już w środę. Jeśli mieszkasz w jednej z tych gmin, korzystasz z anteny naziemnej i nie przygotowałeś się na odbiór cyfrowy, zostało Ci niewiele czasu.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wszyscy wiemy, że w roku 2013 polska telewizja naziemna dokona przeskoku technologicznego. Warto jednak wiedzieć, że dla mieszkańców niektórych gmin ten przeskok nastąpi wcześniej.

Odłączenia w listopadzie

Już w środę, 7 listopada, wyłączony zostanie analogowy sygnał telewizyjny na terenach województwa lubuskiego oraz w niektórych regionach województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Listę gmin, w których sygnał zostanie wyłączony w I etapie, możemy znaleźć na stronie Cyfryzacja.gov.pl.

Zobacz: I etap wyłączeń (7 listopada) - lista gmin

Kolejny II etap wyłączeń rozpocznie się 28 listopada i obejmie gminy z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Poniżej link do listy gmin objętych wyłączeniem w drugim etapie.

Zobacz: II etap wyłączeń (28 listopada) - lista gmin

Co będzie można oglądać?

Telewizja cyfrowa pozwoli na odbieranie następujących kanałów, nadawanych w tzw. multipleksach, czyli pakietach:

  • TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV (w multipleksie MUX-1)
  • Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2, TV4, TV6 (w multipleksie MUX-2)
  • TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia (w multipleksie MUX-3)

Poza abonamentem RTV z tytułu posiadania odbiornika nie istnieją dodatkowe opłaty abonamentowe, tak jak w przypadku płatnych platform kablowych lub satelitarnych.

Oprócz tego naziemna telewizja cyfrowa daje dodatkowe funkcje, np. pozwala na wybór ścieżki dźwiękowej, napisów i in.

Potrzebny dekoder

W tej ważnej chwili Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) przypomina, że odbieranie telewizji cyfrowej jest możliwe dzięki dekoderowi, który może być wbudowany w telewizor (jeśli jest to urządzenie nowej generacji) albo dokupiony osobno.

Posiadacze starszych typów telewizorów, np. kineskopowych, powinni kupić w sklepie RTV dekoder DVB-T MPEG-4, a następnie podłączyć go do telewizora przez gniazda z tyłu obudowy, np. za pomocą gniazda euro.

W telewizorach z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG-4 trzeba po prostu na nowo wyszukać programy.

Pamiętaj: DVB-T MPEG-4

Posiadacze kilkuletnich nowoczesnych telewizorów, np. LCD, powinni upewnić się, czy sprzęt odbierze nowy sygnał. Nieco starsze modele telewizorów cyfrowych wyposażone są bowiem w dekoder DVB-T MPEG-2, który nie pozwala  na poprawny odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Trzeba wówczas dokupić zewnętrzny dekoder DVB-T MPEG-4 i podłączyć go, np. używając cyfrowego gniazda HDMI. Zamiast dekodera można też kupić moduł DVB-T MPEG-4 i podłączyć go do gniazda CI telewizora. Nie wszystkie telewizory mają takie gniazdo, trzeba więc to sprawdzić przed zakupem.

Naziemną telewizję cyfrową można odbierać także na komputerze, używając zewnętrznego dekodera DVB-T MPEG-4, który należy podłączyć np. do gniazda USB.

Niezbędna antena

Do tego wszystkiego potrzebna jest antena. Musi to być antena naziemna, np. kierunkowa, popularna siatkowa lub zbiorowa. Anteny pokojowe mogą działać tylko w dogodnych warunkach, tj. blisko nadajnika i przy korzystnym ukształtowaniu terenu itp. Antena powinna obsługiwać pasmo UHF, tj. kanały 21–69.

Sonda
Jesteś gotowy do przejścia na telewizję cyfrową?
  • tak
  • nie, ale mam czas
  • jakiego przejścia? to coś ważnego?
  • nie oglądam TV
wyniki  komentarze

Uwaga na sprzedawców i oszustów

Jeśli kupowany przez nas sprzęt nie spełnia warunków do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, sprzedawca powinien nas o tym poinformować. Wymaga tego ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Trzeba też uważać na oszustów. Pojawili się nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, którzy namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Oczywiście jest to nieprawda.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.