Cyfrowy Polsat przejmuje Polkomtela. Pół Polski pod ręką nowego giganta

15-11-2013, 13:19

Cyfrowy Polsat przejmie 83,8% udziałów w spółce, która kontroluje Polkomtela, operatora sieci Plus. W ten sposób powstanie największa grupa na rynku medialno-telekomunikacyjnym w Polsce.

Cyfrowy Polsat nie od dziś jest blisko z Polkomtelem. W ubiegłym roku obydwie firmy nawiązały współpracę w zakresie wprowadzenia oferty usług łączonych oraz wzajemnej sprzedaży swoich standardowych produktów.

Teraz firmy zbliżą się jeszcze bardziej. Cyfrowy Polsat ogłosił, że zawarł umowę przejęcia w zamian za akcje Cyfrowego Polsatu, większościowego pakietu (83,8%) w spółce Metelem Holding Company Limited, w całości kontrolującej Polkomtela. Wartość Metelem przyjęta na potrzeby transakcji to 6,15 mld zł.

Pół Polski dla Cyfrowego Polsatu

Po tym przejęciu Cyfrowy Polsat i operator sieci Plus stworzą największą grupę rynku medialno-telekomunikacyjnego w Polsce. Ta grupa będzie świadczyć usługi dla 17 mln osób w 6 mln polskich domów. 

Cyfrowy Polsat twierdzi, że Polkomtel został wybrany nie bez powodu. Jest on rzekomo najbardziej rentownym operatorem telefonii komórkowej w Polsce obsługującym 14 mln klientów. Posiada duży, 29-procentowy udział w segmencie klientów kontraktowych (7,4 mln klientów). Ma też dostęp do atrakcyjnego spektrum częstotliwości, pozwalającego na świadczenie nowoczesnych usług m.in. LTE.

Według szacunków Cyfrowego Polsatu w każdym domu, do którego Cyfrowy Polsat oraz Polkomtel kierują swoją ofertę, znajdują się średnio 4 urządzenia wykorzystujące transmisję obrazu, danych, głosu – m.in. telewizory, telefony komórkowe, komputery, tablety. W efekcie nowa grupa będzie mogła kierować swoje produkty dla ok. 25 mln urządzeń.

Sonda
Cieszy Cię przejęcie Plusa przez Cyfrowy Polsat?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
  • nie obchodzi mnie to
wyniki  komentarze

Od telewizji naziemnej po LTE

Cyfrowy Polsat spodziewa się, że będzie miał nowe możliwości w zakresie dystrybucji treści telewizyjnych i rozwoju usług telekomunikacyjnych. Jego treści będą dostarczane klientom drogą satelitarną (DTH), w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T), technologiami mobilnymi 3G, 4G i LTE – na wszystkie urządzenia klientów – od odbiorników TV przez komputery osobiste po tablety i smartfony. Właściwe wykorzystanie tego potencjału może w znaczący sposób zwiększyć sprzedaż usług do indywidualnego użytkownika, podnosząc tym samym średni przychód od abonenta.

Finalizacja transakcji jest oczekiwana w połowie 2014 r. i jest uwarunkowana zgodą akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu na emisję akcji skierowaną do wspólników Metelem oraz skutecznym refinansowaniem obecnego zadłużenia Cyfrowego Polsatu.

Czytaj także: Ponad 3,6 mln zł kar za zawyżanie cen meczów w pay-per-view - decyzja UOKiK


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy