Cyberprzestępcy do więzienia! UE chce ostrych kar za ataki informatyczne

07-06-2013, 11:12

Do dwóch lat więzienia ma grozić w UE za cyberatak z zamiarem przestępczym, a ataki z użyciem botnetów oraz na zasoby krytyczne mają być karane jeszcze surowiej. Nowe rozwiązania w tej sprawie przyjęła komisja LIBE Parlamentu Europejskiego.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W Parlamencie Europejskim nad nowym prawem dotyczącym karania cyberprzestępców pochyliła się Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Przegłosowała ona propozycje nowego prawa, które ma zaostrzyć kary.

Cyberprzestępcy powinni siedzieć(?)

Komisja LIBE zgodziła się, aby kara do dwóch lat więzienia była przewidziana w całej Unii dla osób, które "w celach przestępczych" zdobywają nieautoryzowany dostęp do danych, przechwytują je lub ingerują w nie.  

Co więcej, jeśli atak przeprowadzany jest za pomocą botnetu, minimalny wyrok będzie wynosił trzy lata więzienia. Gdy będzie to działanie zorganizowanej grupy przestępczej lub atak na infrastrukturę krytyczną (np. systemy sieci energetycznych), minimalną karą będzie pięć lat pozbawienia wolności.

Sprawozdawczyni Monika Hohlmeier wyraziła opinię, że unijne prawo dotyczące cyberprzestępczości jest konieczne, gdyż zjawisko to nie zna granic.

zdjęcie
Monika Hohlmeier - niemiecka europosłanka z frakcji EPP

- Ważne jest, by każdy zrozumiał, że przeprowadzanie wielkoskalowych ataków na infrastrukturę informatyczną nie jest nieistotnym wykroczeniem! Z drugiej strony zaś, nikt nie twierdzi, że będziemy grozić więzieniem wszystkim, którzy uzyskali dostęp do danych czy to przypadkowo, czy poprzez dokonanie pomniejszych prób sforsowania zabezpieczeń - mówiła Monika Hohlmeier.

Sonda
Czy powinno istnieć unijne prawo zaostrzające kary za cyberprzestępstwa?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Nie będzie kar za "niezłośliwe" ataki?

Europosłowie przekonują, że cyberprzestępczość powoduje 12 mld euro strat rocznie, ale nowe prawo ma też swoich przeciwników. Jan Philipp Albrecht z frakcji Zielonych obawia się, że istnieje niebezpieczeństwo penalizacji ataków "niezłośliwych" oraz szerszej rzeszy hackerów, co może wpłynąć ujemnie na ogólny poziom e-bezpieczeństwa. 

Prawo to nie wszystko. Istotne będzie to, jak przepisy będą stosowane w praktyce przez sądy. Jeśli sędziowie będą w stanie odróżnić złośliwy cyberatak od nie-ataku lub "niezłośliwego ataku", wszystko będzie dobrze. Wciąż jednak żyjemy w czasach, kiedy niektóre osoby całkiem poważnie nazywają "atakiem" zwykłe znalezienie niezabezpieczonych plików w sieci. Warto przypomnieć, jak Wprost chciał pozwać blogera za "głęboko ukryte" pliki.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.