Curiosity znalazła na Marsie ślady jeziora, które mogło podtrzymywać życie

11-12-2013, 11:23

Na Marsie było duże słodkowodne jezioro, a jego ślady znalazła sonda Curiosity - uważają naukowcy z NASA. Istnienie takich jezior mogło stwarzać warunki do istnienia życia przez miliony lat.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Osoby śledzące prace sondy Curiosty na Marsie z pewnością pamiętają, że sonda ta znalazła ślady dawnego strumienia oraz wodę w glebie Marsa. Odkrycia dokonane przez sondę potwierdziły też, że dawno temu Mars mógł być planetą całkiem inną niż dziś, z gęstsza atmosferą, wodą i warunkami generalnie sprzyjającymi życiu.

Ślady jeziora na Marsie

Na początku tego tygodnia badacze z NASA donieśli o kolejnych informacjach potwierdzających, że na Marsie były warunki do życia. Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Science udało się odkryć skały dowodzące istnienia na Marsie słodkowodnego jeziora, w którym mogłyby funkcjonować proste formy życia.

Naukowcy odkryli ślady jeziora w rejonie określanym jako Yellowknife Bay, w kraterze Gale'a. Odkryto tam minerały z grupy smektytów, które według naukowców musiała uformować woda. Ze składu chemicznego skał można wnioskować, że woda nie była ani zbyt kwaśna ani zbyt zasadowa dla życia. Zawierała ona również składniki, które mogłyby stanowić źródło energii dla chemolitoautotrofów, czyli baterii czerpiących energię z substancji nieorganicznych.

Poniżej mozaika wykonana ze zdjęć z kamery na maszcie Curiosity. Pokazuje ona obszar, na którym odkryto ślady jeziora. Na zdjęciu zaznaczono miejsca wierceń (można kliknąć, by powiększyć).

zdjęcie NASA
źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Jezioro, jakie mogło być kiedyś w tym miejscu, mogło mieć niecałe 50 km długości. Mogło wielokrotnie pojawiać się i zanikać, ale w okresie wysychania woda mogła pozostawać pod powierzchnią gruntu. Badania sugerują, że w rejonie Yellowknife Bay warunki do istnienia życia mogły istnieć przez miliony, a nawet dziesiątki milionów lat.

Na mapce poniżej zaznaczono obszar, w którym mogło istnieć jezioro. Warto dodać, że zdaniem naukowców podobnych jezior w okolicy mogło być więcej. 

mapka
źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Sonda
Co myślisz, gdy czytasz doniesienia o badaniach Marsa?
  • niesamowite!
  • ciekawe, choć bez wielkich rewelacji
  • to tyle można się dowiedzieć z kamyczków?
  • nuda!
wyniki  komentarze

4 mld lat temu czy wcześniej?

Nowe odkrycia sugerują, że warunki korzystne dla życia na Marsie mogły powstać nieco bliżej naszych czasów, niż do tej pory sądzono. Wcześniej uważano, że było to ponad 4 mld lat temu. Teraz okazuje się, że warunki do życia mogły istnieć jeszcze, kiedy planeta częściowo wysychała. Oznaczałoby to, że okres sprzyjający istnieniu życia na Marsie jest bardziej zbliżony w czasie do okresu, z którego pochodzą najstarsze dowody istnienia życia na Ziemi.

Warto zauważyć, że opisywane przez naukowców rewelacje bazują na danych zebranych wiele miesięcy temu. Misja Curiosity nie jest bowiem tylko jeżdżeniem po Marsie i wierceniem w kamieniach. Niemniej ważną częścią misji jest analiza zbieranych danych, która nierzadko prowadzi do wniosków tak emocjonujących, jak te opisane powyżej. 

Czytaj także: Na Marsie jest woda! No dobra... w glebie Marsa trochę jestSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.