Crimeware czyha na posiadaczy smartfonów

07-03-2009, 18:21

W 2010 roku liczba smartfonów będzie dwukrotnie większa niż liczba notebooków - wynika z badań firmy Gartner. Rośnie ich wykorzystanie w codziennej pracy. Specjalistów niepokoi jednak fakt, że większość smartfonów nie posiada żadnych zabezpieczeń, mimo że oprócz zwykłej kradzieży, urządzenia te mogą paść ofiarą różnych ataków cybernetycznych.

W ubiegłym roku 94% menedżerów IT oceniło zagrożenia bezpieczeństwa przedostające się za pośrednictwem smartfonów wyżej niż te przedostające się za pośrednictwem urządzeń przenośnych (88%) lub laptopów (79%) - podają analitycy z firmy Credant. Mimo to aż połowa ankietowanych przyznała, że nie zaprząta sobie głowy hasłem podczas korzystania z komórek bądź smartfonów.

A warto byłoby! Z badania przeprowadzonego przez Business Performance Management Forum w 2006 roku wynika, że już wtedy co najmniej 25% tego typu urządzeń zawierało poufne informacje. Dwa lata później liczba ta wzrosła do prawie 90% - podali analitycy firmy Toshiba Mobile Communications.

Co zagraża użytkownikom smartfonów?

Oprogramowanie crimeware, takie jak Trojan.SymbOS.Skuller i Rommwar, całkowicie blokuje telefon komórkowy. Trojan.SymbOS.Cardblock i Worm.MSIL.Cxover automatycznie usuwają dane znajdujące się w urządzeniu. Wirus CardBlock specjalizuje się w kartach pamięci. Po tym, jak ofiara uruchomi szkodliwy kod zamaskowany jako narzędzie SIS, dostęp do karty pamięci zostanie zablokowany, wszystkie aplikacje zostaną uszkodzone, a wiadomości SMS i MMS - usunięte.

Zainfekowanie urządzenia aplikacją typu crimeware prawie zawsze wymaga przeinstalowania oprogramowania sprzętowego. Poza tym należy liczyć się z utratą ustawień i przechowywanych w smartfonie danych. Warto zauważyć, że utrata poufnych informacji stanowi często większy problem niż materialna utrata telefonu. Aktualne badanie przeprowadzone przez Ponemon Institute wykazało, że liczba klientów, którzy odwrócili się od firmy po skandalu związanym z naruszeniem prywatności wzrosła o 3,24%.

Kolejną plagą są niechciane wiadomości. Według analityków z University of St. Gallen problem spamu przychodzącego na telefony komórkowe dotknął ponad 80% użytkowników. Potwierdzają to badania firmy Cloudmark - wynika z nich, że w 2007 roku otrzymano 1,1 mln mobilnego spamu, a w 2008 roku liczba ta zwiększyła się o ponad 50%.

Pełną treść artykułu wraz z sugestią, jak się zabezpieczyć, można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.


Źródło: Kaspersky Lab
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031