Cobra wgryza się w duże sieci komputerowe

Robert Dziemianko 30-01-2015, 11:44

Carbon System będący wynikiem projektu Cobra posiada wiele cech wspólnych z Uroburosem oraz Agentem.BTZ - ustalili eksperci z firmy G DATA, badając nowy wariant złożonego oprogramowania szpiegującego.

Carbon System został stworzony do prowadzenia działań w dużych i bardzo dużych sieciach komputerowych, najczęściej należących do międzynarodowych korporacji, władz, organizacji państwowych lub instytutów badawczych. Co więcej, jeżeli Uroburos jest najnowszą dostępną modyfikacją tego większego projektu, to nie zmienia to faktu, że Carbon System dziś wciąż jest aktywny.

Drzewo genealogiczne projektu Cobra

„Drzewo genealogiczne” projektu Cobra

W przeciwieństwie do swojego następcy, Carbon System nie przeprowadza ataku na poziomie jądra systemu operacyjnego, ale pozostaje na poziomie zwykłego użytkownika. Podobnie jak pozostałe warianty złośliwego oprogramowania z przebadanej grupy, także Carbon posiada modularną budowę.

Modularność umożliwia wykorzystywanie odpowiednich wersji szkodnika, dopasowanych do wymagań systemu atakowanej sieci. Napastnicy są w stanie zainfekować sieć specjalnie przygotowaną wersją Carbon Systemu, dostosowaną do konkretnego ataku. Co ciekawe, są też w stanie aktualizować ją już po zakończonym sukcesem ataku.

Szczegółowe informacje na temat projektu Cobra oraz Carbon Systemu można znaleźć na blogu G DATA SecurityLabs.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy