Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Co zrobić w przypadku utraty tożsamości cyfrowej? Poradnik krok po kroku

12-07-2022, 15:19

Obecność w świecie online wymaga udostępniana danych osobowych w różnych miejscach. Niestety, wrażliwe informacje coraz częściej wpadają w ręce cyberprzestępców.

Co zrobić w przypadku utraty tożsamości cyfrowej? Poradnik krok po kroku

W ostatnich latach dane osobowe internautów stały się bardzo cennym towarem rynkowym. Oszuści wykorzystują różne fortele, aby przejąć tożsamość cyfrową użytkowników. Kradzież tożsamości internetowej polega na pozyskaniu danych osobowych internauty i wykorzystywaniu ich wbrew jego woli. To niesie za sobą różne skutki, w tym kradzież środków finansowych z kont internetowych. Tego typu oszustwa przynoszą starty liczone w miliardach dolarów.

Według Bitdefendera w ubiegłym roku na całym świecie zgłoszono ponad dwa miliony przypadków kradzieży tożsamości cyfrowej.  Ofiary często nie wiedzą jak uniknąć nie tylko poważnych strat finansowych, ale także prawnych.

Specjaliści z Bitdefendera przygotowali kilka porad dotyczących postępowania w przypadku utraty tożsamości cyfrowej.

Krok po kroku co zrobić w przypadku utraty tożsamości cyfrowej:

1. Potwierdź rodzaj informacji ujawnionych podczas naruszenia danych.

2. Zabezpiecz wszystkie przejęte konta, zmieniając hasło i włączając uwierzytelnianie dwuskładnikowe, wszędzie tam gdzie to tylko możliwe.

3. Sprawdź raport kredytowy i wyciągi z karty kredytowej.

4. Zablokuj swój kredyt, aby uniemożliwić oszustom otwieranie nowych kont w Twoim imieniu – nie wpłynie to w żaden sposób na zdolność kredytową.

5. Skontaktuj się z instytucjami finansowymi, w tym z bankiem i wystawcą karty kredytowej, aby zgłosić nieuczciwe lub podejrzane obciążenia.

6. Zgłoś przestępstwa kradzieży tożsamości lokalnej policji.

Cofnięcie szkód i odzyskanie tożsamości może potrwać do kilku miesięcy. Każdy przypadek jest wyjątkowy, ale zawsze niesie za sobą zarówno finansowe, jak i psychologiczne obciążenie dla ofiar i ich rodzin. Jednym z najgorszych scenariuszy jest sprzedaż danych osobowych w darknecie, co oznacza, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że tożsamość będzie permanentnie nadużywana.

Warto mieć na uwadze, że niektórzy dostawcy systemów bezpieczeństwa IT, w tym również Bitdefender, oferują usługi ochrony przed kradzieżą tożsamości. Ich koszt jest stosunkowo niewielki w porównaniu ze stratami jakie powoduje przejęcie przez hakerów danych osobowych.« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031