Co zmienia monitoring w naszym otoczeniu? Pobierz darmowy przewodnik, by wiedzieć

15-01-2014, 15:22

Dobrze wiesz, że codziennie obserwują Cię różne kamery, ale co wiesz o tych kamerach? Czy mogą zajrzeć do Twojego mieszkania? Czy dzięki nim naprawdę jest bezpieczniej? Odpowiedzi znajdziesz w bezpłatnym przewodniku pt. Życie wśród kamer.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dziennik Internautów dość często porusza temat monitoringu wizyjnego i jego wpływu na prywatność. Z zasady jednak skupiamy się na bieżących wiadomościach. Zdajemy sobie sprawę, że część Czytelników czuje potrzebę uporządkowania swojej wiedzy na temat monitoringu. Chcieliby wiedzieć, co naprawdę mogą kamery monitoringu, jaki jest ich wpływ na naszą rzeczywistość itd.

"Życie wśród kamer" - przewodnik do pobrania

Wszystkim, którzy chcieliby ogólniej spojrzeć na temat, możemy polecić bezpłatną publikację pt. "Życie wśród kamer". Jest to przewodnik wydany przez Fundację Panoptykon, a jego autorką jest Małgorzata Szumańska.

Przewodnik "Życie wśród kamer" jest dostępny w skróconej wersji internetowej, którą można czytać, przewijając, klikając w strzałki i rozwijając dodatkowe treści. Jest też nieco obszerniejsza wersja PDF i można zamówić wersję drukowaną.

grafika

Czego możemy się dowiedzieć z przewodnika? Przede wszystkim wyjaśnia on, gdzie możemy natknąć się na kamery. Może to być naprawdę zaskakujące, bo z przewodnika dowiecie się, że nawet kochankowie szukający intymności w lesie mogą trafić na kamery.

Prawda zamiast optymizmu

Możecie się też dowiedzieć, kto może zostać operatorem monitoringu albo jak często stosowane są atrapy kamer. Przekonacie się również, że instalacja kamer nie zawsze jest podyktowana rozsądkiem. Czasem może mieć charakter emocjonalnej reakcji na pewne wydarzenia.

Sonda
Czy wierzysz, że operatorzy monitoringu w Polsce przejmują się prywatnością monitorowanych?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Bardzo ciekawe są rozdziały dotyczące skuteczności i skutków ubocznych monitoringu. Przekonacie się, że kamery mogą nie tyle zmniejszać przestępczość, co raczej zmieniać jej charakter. Dowiecie się, że choć operatorzy monitoringu w Warszawie wypatrują tysiące "zdarzeń", to najczęściej chodzi o spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym.

W ogólności ten przewodnik nie ma demonizować monitoringu. Ma jednak pomóc w zrozumieniu problemów związanych z tym zjawiskiem. O tych problemach zazwyczaj wolimy nie myśleć, optymistycznie zakładając, że przecież nikt tak naprawdę nie chciałby nas podglądać. A może jednak?

Czytaj także: Jak to jest z prawem i informacją w sieci? Pobierz przystępny przewodnik, by wiedziećSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.