Co warto, a czego lepiej nie trzymać w chmurze

12-10-2012, 20:12

Czy zdjęcia z wakacji warto przechowywać w Dropboksie razem z dokumentami firmowymi? A może lepiej nie wgrywać tego typu materiałów do sieciowych usług?

Coraz więcej plików przechowujemy nie na naszych lokalnych dyskach, ale w tzw. "chmurach", czyli na zdalnych serwerach. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dokument przesłany np. z wykorzystaniem Gmaila tak naprawdę zostanie zapisany na serwerach firmy Google.

Różne chmury

NorrisWarto na początek zauważyć, że chmura chmurze nie równa. Zdecydowana większość obaw użytkowników dotyczy serwerów zorganizowanych w ramach chmury publicznej (ang. public cloud), a więc znajdujących się poza naszą organizacją czy mieszkaniem. 

W ten sposób działa większość usług internetowych, w tym popularne serwisy społecznościowe. Po przesłaniu dokumentów czy zdjęć np. do Facebooka, w pewnym sensie tracimy nad nimi kontrolę. Nawet jeśli zdecydujemy się usunąć tego typu dane z poziomu interfejsu webowego, wciąż będą one przechowywane na serwerach koncernu Zuckerberga (i dostępne np. na żądanie organów ścigania).

Dobrze mimo wszystko pamiętać, że chmury prywatne czy hybrydowe rządzą się swoimi prawami, a właściwie zasadami, na jakich zdecyduje się je rozwijać dana organizacja.

Zagrożenie jest zawsze

Niezależnie od tego, czy przechowujemy pliki na naszym lokalnym dysku, czy też na zdalnym serwerze, zawsze istnieje zagrożenie, że sprzęt po prostu się popsuje. Każdy dysk prędzej czy później przestaje działać. Przewagą rozwiązań chmurowych jest natomiast fakt, że praktycznie zawsze tworzone są kopie zapasowe plików w serwerowniach (np. Google tworzy kopie każdego pliku na co najmniej trzech maszynach).

Sonda
Korzystasz z dysków sieciowych?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Kolejnym popularnym zagrożeniem jest możliwość przejęcia danych przez osoby do tego niepowołane. Dane na naszym dysku wydają się dobrze zabezpieczone, jednak w praktyce tylko część użytkowników dba np. o aktualizowanie narzędzi antywirusowych oraz ich odpowiednią konfigurację. W dużych serwerowniach zawsze nad takimi zadaniami czuwają profesjonaliści.

W przypadku wielu usług chmurowych nasze dane można jednak zdobyć, znając tylko jedno hasło. Jeśli nie korzystamy z dwuetapowego logowania, a do tego w Gmailu, Dropboksie czy na Facebooku mamy ustawione proste słownikowe hasło, zadanie włamywaczy okaże się niezwykle łatwe.

W skrócie:

  • W chmurze lepiej przechowywać pliki, które nie powinny zostać przypadkiem skasowane - na przykład w wyniku awarii.
  • Jeśli swoje dane umieszczamy na zdalnym serwerze, koniecznie zadbać trzeba o trudne do odgadnięcia hasło.

Wewnętrzny atak i prawo

Kwestie związane z przechowywaniem plików użytkownika są regulowane przez prawo kraju, gdzie znajduje się urządzenie, jednak bardzo często przepisy po prostu nie nadążają za innowacjami technologicznymi. 

Ostatnim problemem, na który warto zwrócić uwagę (choć występuje stosunkowo rzadko), to po prostu ataki od wewnątrz samych chmur. Administratorzy zwykle mają nieograniczony dostęp do plików, a więc teoretycznie mogą odczytać dowolne dane. Rodzi się jednak proste pytanie: czy zainteresowałyby ich nasze zdjęcia z wakacji?

W skrócie:

  • Trzeba brać pod uwagę, że jeśli nasze pliki udostępniamy na serwerach zewnętrznej firmy, jej administratorzy mogą to w jakiś sposób wykorzystać.
  • Popularne usługi chmurowe (np. Dropbox czy Facebook) świetnie nadają się do przechowywania danych, które mają dla nas wartość sentymentalną. Dobrze jednak, by były to jednocześnie materiały, które trudno wykorzystać do zarabiania, a nie poufne firmowe dokumenty.

 

Partnerem cyklu artykułów o Cloud Computing jest:

IBM SmartCloud Enterprise


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy