Chrome znacznie przyśpiesza i ma ambicje 3D (wideo)

17-09-2010, 12:51

Przedstawiciele projektu Chromium mówią, że testowa wersja Google Chrome jest już o 60 razy szybsza od udostępnionej niedawno Google Chrome 6. Mówią oni również, że akceleracja 2D jest ważna, ale prawdziwej rewolucji w sieci można dokonać dzięki grafice 3D.

Wczoraj wspominaliśmy o udostępnieniu Internet Explorera 9 beta. Microsoft starał się o nadanie temu wydarzeniu szczególnego znaczenia. Jego przedstawiciele mówili o tym, jak bardzo nowatorski jest IE9 szczególnie w dziedzinie akceleracji sprzętowej. Słowa przedstawicieli Microsoftu mogą się jednak szybko zdezaktualizować, bo konkurencja nie śpi. Dowodem na to mogą być postępy poczynione ostatnio w ramach projektu Chromium, z którego Google czerpie kod do przeglądarki Google Chrome.

>>> Czytaj: IE9 beta startuje z hukiem (wideo)

Już wcześniej można było wypróbować elementy akceleracji GPU w Chromium. W ubiegły wtorek znów poinformowano, że najnowsze wersje testowe (canary builds) można uruchomić z flagą -enable-accelerated-2d-canvas, aby wypróbować akcelerację Canvas 2D. Z testów wynika, że przeglądarka osiąga wyniki 60 razy lepsze niż najnowsza wersja Google Chrome.

Cykl wydań Google Chrome jest bardzo szybki, dlatego można się spodziewać rychłego udostępnienia tych usprawnień użytkownikom. Trzeba ponadto zauważyć, że celem twórców Chrome nie jest dostarczenie akceleracji sprzętowej tylko na Windowsie (jak jest w przypadku IE9), ale także na systemach Mac OS X oraz Linux.

Ponadto zdaniem twórców Chrome prawdziwa rewolucja związana z akcelerowaną grafiką w sieci powinna polegać na udostępnieniu deweloperom programowalnej grafiki 3D dzięki WebGL.

- Nawet z akcelerowanym canvas 2D i SVG nadal nie jest możliwe osiągnięcie wielu graficznych efektów (...) Z Web GL oraz 3D CSS deweloperzy będą mogli tworzyć nowoczesne gry, robiące wrażenie galerie fotograficzne, wizualizacje danych 3D, wirtualne środowiska i wszystko inne, co będą w stanie sobie wymarzyć - czytamy na blogu Chromium. 

>>> Czytaj: Mozilla: kolejna beta Firefoksa 4 i ruch w stronę gier (wideo)

Aby pokazać, do czego zdolne jest WebGL, twórcy Chromium przygotowali serię demonstracji. Przedstawiają one m.in. akwarium 3D oraz trójwymiarową ścianę z fotografiami. Można je obejrzeć w galerii demo i trzeba mieć w tym celu najnowsze "canary builds". Film poniżej pokazuje jedną z demonstracji:


Źródło: Chromium Blog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930