Chrome: Koniec z instalowaniem rozszerzeń bez wiedzy użytkownika!

23-12-2012, 11:23

Google wreszcie zajęło się problemem niechcianych rozszerzeń. Czy znikną one z naszych przeglądarek raz na zawsze?

Na blogu przeglądarki Chrome poinformowano, że wkrótce nastanie koniec procederu, który irytował wielu internautów: instalowania rozszerzeń przez zewnętrzne narzędzia. 

Chrome...

Chrome rozprawi się z niechcianymi rozszerzeniami. Fot. Google

Ułatwienie czy nadużycie?

Do tej pory wiele narzędzi podczas instalacji w systemie automatycznie dodawało również swoje wtyczki do przeglądarek. Choć tego typu rozwiązanie funkcjonowało, by zwolnić użytkowników z konieczności ręcznego wyszukiwania dodatków, całość była nagminnie wykorzystywana również przez złośliwe oprogramowanie.

Również twórcy znanych narzędzi, jak chociażby uTorrent czy wielu innych programów do pobierania plików, nadużywało tego typu rozwiązań, automatycznie dodając do przeglądarek własne rozszerzenia. Google na swoim blogu zauważa, że w związku z bardzo częstymi nadużyciami w przyszłości nie będzie możliwości instalowania wtyczek przez zewnętrzne programy.

Google działa wstecz

Sonda
Korzystasz z rozszerzeń dla przeglądarki?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Twórcy wtyczek, które instalowane są często bez wiedzy użytkownika, mają jednak większy powód do zmartwień. W Google Chrome z numerem 25 przeglądarka zachęci użytkowników do wyłączenia już wcześniej wgranych w ten sposób rozszerzeń.

Po uruchomieniu programu internautom wyświetlony zostanie komunikat, na którym wystarczy wybrać przycisk "Ok, świetnie", by niechciane rozszerzenia zniknęły z programu. Alternatywnie można także przejść do ustawień rozszerzeń, by pozostawić niektóre z nich włączone.

Zewnętrzne narzędzia oczywiście wciąż będą się starały dodawać do przeglądarki własne wtyczki, jednak ich aktywowanie zawsze będzie trzeba potwierdzić w samym Chrome. Zmiany są tak jednoznacznie korzystne dla użytkowników, że aż chce się powiedzieć: nareszcie!


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy