Chiny blokują YouTube przez Tybet

17-03-2008, 16:56

Sceny zamieszek w Lhasie - stolicy Tybetu - a także relacje zagranicznych mediów o zajściach w chińskiej prowincji stały się powodem zablokowania dostępu do YouTube dla internautów Państwa Środka. Nie wszystkich jednak udało się uciszyć.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Tybetańczycy ponownie wyszli w piątek na ulice Lhasy, by zaprotestować przeciwko chińskiej obecności w prowincji.

W 1949 roku armia Chińskiej Republiki Ludowej wkroczyła do niepodległego Tybetu ustanawiając tam chińską kontrolę. Prowincja posiada od 1965 roku status regionu autonomicznego, jednak w rzeczywistości nie ma to większego znaczenia.

Po tym, jak w serwisie YouTube pojawiły się filmy z demontracji, jakie miały miejsce w Lhasie oraz tych organizowanych na znak poparcia w miastach poza Chinami, władze Państwa Środka postanowiły całkowicie zablokować dostęp do amerykańskiego serwisu - podaje agencja AP.

Sonda
Ograniczanie wolności słowa przez Chiny
  • to zwykłe draństwo
  • skuteczna metoda kontroli nad państwem, której nie popieram
  • w pełni popieram, ludzi trzeba trzymać krótko
  • nie obchodzi mnie to
wyniki  komentarze

Chińskie media, a także chińskie serwisy wideo nie informowały o zajściach w Tybecie, przez co działały bez problemów. Rząd Chin nie skomentował faktu nałożenia blokady na YouTube.

Władzom Państwa Środka nie udało się jednak wprowadzić całkowitej blokady informacyjnej związanej z zamieszkami w Tybecie. Na tysiącach blogów pojawiły się wpisy od pełnego solidaryzmu z Tybetańczykami, aż do całkowitego potępienia ich działań. Niektórzy oskarżyli nawet Dalajlamę o podsycanie antychińskich nastrojów i wzywanie do demonstracji.

Po tym, jak w sobotę Chiny potwierdziły śmierć 10 uczestników demonstracji w Lhasie, w Stanach Zjednoczonych pojawiły się głosy nawołujące do bojkotu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które odbędą się w sierpniu br. Zdanie takie wyraził m.in. amerykański aktor Richard Gere.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: AP, Reuters


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.