Chciał sprzedać zabytki na aukcji

10-11-2010, 19:26

Szczecińscy policjanci odzyskali zabytki archeologiczne stanowiące własność Skarbu Państwa, które 35-letni mieszkaniec powiatu choszczeńskiego oferował do sprzedaży na portalu aukcyjnym. Funkcjonariusze zabezpieczyli dwa barokowe lichtarze i kielich.

Policjanci ze Szczecina wpadli na trop 35-latka, który w jednym z serwisów aukcyjnych chciał sprzedać dwa barokowe lichtarze z posrebrzonego mosiądzu pochodzące z nielegalnych poszukiwań z wykrywaczem metalu. Funkcjonariusze wspólnie z archeologiem z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie zabezpieczyli zabytki, które stanowią własność Skarbu Państwa. Podczas przeszukania mieszkania ujawniono ponadto cynowy kielich o bogatej ornamentyce.

>> Czytaj także: Fałszywe autografy na Allegro

Historycy sztuki, bazując na wzorach i analogiach, datują wymienione przedmioty na XVII-XVIII w. Lichtarze i kielich, po ich oczyszczeniu z ziemi i gliny, zostaną poddane dokładnym badaniom w Muzeum Narodowym w Szczecinie w poszukiwaniu inskrypcji oraz znaków wytwórcy. Na podstawie ustawy o ochronie zabytków istnieje obowiązek niezwłocznego powiadomienia wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o nawet przypadkowym odkryciu przedmiotu, co do którego istnieje przypuszczenie, że jest on zabytkiem archeologicznym.

Komenda Powiatowa Policji w Choszcznie prowadzi teraz postępowanie, które ma wyjaśnić wszystkie okoliczności tej sprawy i określić, czy i jakie ewentualnie zarzuty usłyszy mieszkaniec powiatu choszczeńskiego. Oferowanie do sprzedaży przedmiotów, co do których sprzedający powinien i może przypuszczać, że zostały uzyskane za pomocą czynu zabronionego, wyczerpuje znamiona przestępstwa paserstwa nieumyślnego, zagrożonego karą do 2 lat pozbawienia wolności.

>> Czytaj także: Oszukiwał na aukcjach, usłyszał 356 zarzutów


Źródło: Policja.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zabytkitag serwisy aukcyjnetag policjatag aukcje
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930