Chcesz ochronić swoje dane? Tej metody nie polecamy

25-10-2012, 19:24

A gdyby tak założyć stronę i zachęcić ludzi, niech podadzą nam swoje dane, żebyśmy je zabezpieczyli przed oszustami? Zgromadzimy dużo danych i porozsyłamy ludziom reklamy. Nowatorskie, prawda?

Fragment strony ORDO
fot. di24.pl - Fragment strony ORDO
Na Ogólnopolski Rejestr Danych Osobowych (ORDO), dostępny pod adresem www.ordo.org.pl, natknął się jeden z naszych Czytelników. Na stronie głównej ze zdumieniem przeczytał: osoby, które zabezpieczyły swoje dane osobowe w naszym rejestrze zyskują pewność, iż ich dane nie zostaną nieuczciwie wykorzystane przez firmy bądź inne osoby w celach niezgodnych z prawem. Dane osobowe gromadzimy w naszym rejestrze za pośrednictwem przygotowanych przez nas pionierskich na polskim rynku narzędzi, takich jak: loteria promocyjna czy ankieter online.

Podejrzliwość - zarówno Czytelnika, jak i moją - wzbudziła przede wszystkim wzmianka o „pionierskich narzędziach” używanych do gromadzenia danych osobowych. Przyjrzyjmy się dokładniej formularzowi do wprowadzania takich danych na stronie ORDO:

Formularz na stronie ORDO

Pod formularzem widzimy domyślnie zaznaczone pole wyboru wraz z informacją: Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną. Administratorem danych osobowych jest Ogólnopolski Rejestr Danych Osobowych Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. Masz prawo dostępu do swych danych i ich poprawiania.

Wygląda na to, że ceną za rzekome zabezpieczenie danych osobowych, które nie tylko daje możliwość wygrania atrakcyjnych nagród, ale również odbywa się za darmo, jest... spam. Kliknięcie w słowa „drogą elektroniczną” otwiera nowe okno z bardziej szczegółową informacją na temat udzielanej zgody:

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych i nie tylko

Bezpośrednio pod formularzem znajdziemy banner kierujący na stronę darmowa-loteria.pl, na której możemy wygrać bliżej nieokreślony „rodzinny samochód osobowy”. Tutaj nie znajdziemy żadnego regulaminu. Wiarygodność przedsięwzięcia ma potwierdzać informacja, że Izba Celna w Warszawie zgodziła się na przeprowadzenie loterii, a nad prawidłową ochroną danych w bazie ORDO sprawuje kontrolę Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Czy faktycznie? Nie omieszkałam sprawdzić.

Jak poinformował mnie Piotr Tałałaj, rzecznik prasowy Izby Celnej w Warszawie, ORDO rzeczywiście otrzymał zgodę na urządzenie wspomnianej loterii. Wydanie przedmiotowego zezwolenia poprzedzone było badaniem spełnienia warunków określonych przez prawodawcę w ustawie o grach hazardowych - zapewnił rzecznik. Od tej strony wszystko wydaje się w porządku.

Bardziej niepokojąca jest odpowiedź Małgorzaty Kałużyńskiej-Jasak, rzecznika prasowego GIODO, która poinformowała, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych rozważa obecnie przeprowadzenie czynności kontrolnych wobec Ogólnopolskiego Rejestru Danych Osobowych Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. O wynikach tych czynności, jeśli faktycznie zostaną przeprowadzone, na pewno poinformuję w kolejnym artykule.

Czytaj: Chcesz oglądać telewizję przez internet? Uważaj na wyłudzaczy z siedzibą na Cyprze


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy