Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Chcesz obejrzeć film dla dorosłych? Udowodnij, że masz 18 lat

27-10-2014, 20:10

Kończy się epoka plansz „Czy masz 18 lat?” w portalach z filmami na żądanie. Sześciu największych dostawców VoD zobowiązało się skutecznie sprawdzać, czy odbiorca jest pełnoletni.

Cineman, Cyfrowy Polsat, Ipla.tv, Iplex SA, Grupa Onet.pl SA oraz Grupa Wirtualna Polska SA to najwięksi nadawcy VoD - razem skupiają 80% rynku usług „wideo na żądanie”. Podpisali oni „Kodeks dobrych praktyk VoD w zakresie ochrony małoletnich”. Zobowiązują się w ten sposób do stosowania konkretnych rozwiązań technicznych, by skutecznie wypełnić ustawowy obowiązek. Od 28 lutego 2013 roku art. 47e ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji wymusza na nadawcach VoD stosowanie zabezpieczeń technicznych lub innych odpowiednich środków mających na celu ochronę małoletnich przed treściami dla nich szkodliwymi.

Chcesz obejrzeć film dla dorosłych? Udowodnij, że masz 18 lat

Fot. Shutterstock.com

Kodeks stworzyła Grupa Prawna Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska w porozumieniu z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. Jak mówią - po to, by słowo „odpowiedni” nie było papierowym wymogiem.

Chodzi o sprawdzenie, czy odbiorca, chcący skorzystać z katalogu zawierającego treści nieodpowiednie dla nieletnich, jest pełnoletni. Kodeks proponuje następujące rozwiązania:

  • weryfikacja pełnoletności przy pomocy danych z karty kredytowej;

  • uiszczenie opłaty przy pierwszej próbie dostępu do nieodpowiednich treści (na przykład za pomocą karty kredytowej lub przelewu);

  • w miarę możliwości technicznych - dobrowolnie wprowadzany tryb bezpieczny, polegający na filtrowaniu nieodpowiednich treści i dezaktywowany po weryfikacji pełnoletności widza (np. wpisanie kodu PIN).

Kodeks powstał zgodnie z zaleceniami zawartymi w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE - małoletni mają być chronieni przed dostępem do treści zagrażających ich prawidłowemu rozwojowi, jednak przy zachowaniu podstawowego prawa do wolności słowa. Został uchwalony przez IAB i zaaprobowany przez KRRiT na początku wakacji, a jego treść dostępna jest na stronie IAB.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *