Ceny roamingu dalej w dół

12-03-2009, 07:18

Parlament Europejski obniżył ceny roamingu bardziej niż chciała Komisja Europejska. Przed nami dwie kolejne obniżki. Oprócz rozmów tanieją także SMS-y oraz przesyłanie danych.

Unia Europejska od kilku lat konsekwentnie dąży do obniżania stawek za połączenia i SMS-y wykonywane w roamingu, czyli poza granicami państwa naszego operatora. Dzięki tym staraniom skończyła się samowolka operatorów, którzy mogli dowolnie kształtować ceny. Maksymalne stawki, obowiązujące od 30 sierpnia 2008, wynoszą 0,46 EUR (bez VAT) za minutę połączenia wykonywanego oraz 0,22 EUR (bez VAT) za minutę połączenia odebranego. 30 sierpnia br. zostaną one dalej obniżone do odpowiednio 0,43 EUR oraz 0,19 EUR.

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego podjęła decyzję o dalszym obniżeniu stawek obowiązujących w roamingu. Obecne porozumienie je regulujące wygaśnie z końcem czerwca 2010 roku. Europosłowie chcą obniżenia stawek do 0,40 EUR za minutę połączenia wykonywanego, 0,16 EUR za minutę połączenia odebranego oraz 0,11 EUR za wysłanie jednego SMS-a. Komisja chce, by stawki te obowiązywały od 1 lipca 2010 roku.

Parlament Europejski wystąpił przeciwko propozycji Komisji Europejskiej, która chciała dalszego obniżania stawek w latach 2010-2013. Europosłowie postanowili także, że operatorzy będą musieli rozliczać rozmowy w cyklach sekundowych, a nie za każde rozpoczęte 30 sekund, jak jest dotychczas i jak chciała KE.

Komisja proponowała także, by 1 MB danych w roamingu kosztował 1 euro, parlamentarzyści uznali jednak, że jest ona zbyt wysoka i ustalili ją na poziomie 50 centów. Połączenia te mają być rozliczane za każdy kilobajt. Znikną też opłaty za odsłuchiwanie poczty głosowej - podaje serwis Vnunet.com.

Poprawki przeszły stosunkiem głosów 21-8, przy 18 wstrzymujących się.


Źródło: Vnunet
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Unia Europejskatag roamingtag Komisja Europejska
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy