Cena SMS-ów w roamingu może spaśc o 70%

15-07-2008, 07:12

Od następnego roku ceny SMS-ów w roamingu mogą spaść nawet o 70%. Viviane Reding, odpowiedzialna w Komisji Europejskiej m.in. za telekomunikację, może już dziś przedstawić propozycje przepisów, które przyczynią się do takiej obniżki – podaje agencja Reuters powołując się na własne źródła.

Źródła Reutersa podają, że Viviane Reding ogłosi dziś plany rozszerzenia wprowadzonego w ubiegłym roku rozporządzenia, które ujednoliciło i obniżyło stawki za roaming w całej Europie. Początkowo rozporządzenie to dotyczyło tylko rozmów głosowych, ale od przyszłego roku będzie dotyczyć także wiadomości tekstowych i może nawet transmisji danych.

Nie wiadomo jakie dokładnie obniżki zaproponuje Viviane Reding. Obecnie średnia cena wysłania wiadomości SMS w roamingu pomiędzy krajami UE wynosi 29 eurocentów. Europejscy regulatorzy twierdzą, że mogłaby ona wynosić od 11 do 15 eurocentów. Taka cena pozwoliłaby operatorom na pokrycie kosztów usługi i zagwarantowała by zysk na rozsądnym poziomie.

W tej chwili źródła nie mówią o propozycjach obniżek cen transmisji danych w roamingu. Operatorzy mają jeszcze dostać czas na to, aby obniżyć ceny we własnym zakresie. Jeśli tego nie zrobią, propozycje regulacji również w tym obszarze mogą zostać przedstawione jesienią. Wtedy też składane będą formalne propozycje legislacyjne dotyczące cen SMS-ów i regulacje cen transmisji danych mogą zostać do nich włączone.

W ocenie Viviane Reding rynek roamingu wciąż jest niedojrzały, czego przykrym objawem są wygórowane i mało przejrzyste ceny. Dodatkowo komisarz chce, aby Europejski rynek roamingu był jednolity.

Oczywiście innego zdania są operatorzy, dla których obniżki cen będą oznaczały niższe zyski. Ich zdaniem regulacje będą szkodzić konkurencji. Obecnie klienci korzystając z określonych taryf mogą otrzymać darmowe SMS-y w roamingu. Po wprowadzeniu nowych przepisów takie oferty mogą zniknąć.

Sonda
Czy ceny SMS-ów w roamingu powinny być regulowane?
  • Tak. Operatorzy zawyżają ceny.
  • Nie. Rynek sam reguluje ceny.
  • Trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Operatorzy wskazują również na to, że cały czas obniżają ceny zarówno wiadomości tekstowych jak i transmisji danych, choć obniżki te postępują o wiele wolniej niż chciałaby tego Reding.

Niektórzy sugerują, że propozycje obniżania cen roamingu mają znaczenie polityczne. Po tym, jak Irlandia powiedziała "nie" w sprawie Traktatu lizbońskiego, Komisja może podejmować posunięcia ukazujące Unię Europejską jako przyjazną obywatelom.

Prawdopodobnie jednak to Viviane Reding jest zachęcona do regulacji swoim poprzednim sukcesem w obniżaniu cen rozmów w roamingu. Pani komisarz przedstawia zresztą jeszcze jedną propozycję, która klientom nie musi się podobać. Chodzi o obniżkę stawek MTR, która może doprowadzić do wprowadzenia opłat za połączenia przychodzące.


Następny artykuł » zamknij

eBay wygrywa z Tiffany'm

Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy