Boni próbuje ogarnąć Wielką Reformę Prywatności. Jest wiele do omówienia

08-04-2013, 08:43

Nowe unijne przepisy o ochronie danych osobowych powstaną prędzej czy później. Ministerstwo cyfryzacji włączyło się w ten proces, organizując spotkania warsztatowe. Wiadomo już, w jakich kwestiach trudniej będzie się dogadać.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jeśli jeszcze nie słyszałeś o Wielkiej Reformie Prywatności, czas najwyższy poznać ten temat. Chodzi o to, że Unia Europejska chce wypracować nowe zasady ochrony danych osobowych, które będą obowiązywały w całej Unii i będą dostosowane do współczesnych wyzwań. Proponowane w tej sprawie rozporządzenie będzie obowiązywać po wejściu w życie od razu we wszystkich państwach członkowskich.

Wielka Reforma Prywatności to m.in. szansa na uregulowanie takich kwestii, jak ochrona danych pozostawianych przez nas w sieci. Z drugiej strony firmy zainteresowane naszymi danymi będą chciały wykorzystać reformę, by stworzyć prawo korzystne dla siebie. Prace prowadzone w Parlamencie Europejskim pokazały parcie choćby na ułatwienie profilowania i złagodzenie przepisów o wyciekach danych.

Warsztaty MAC o ochronie danych

Polska ma oczywiście ograniczony wpływ na prace organów unijnych, ale minister cyfryzacji Michał Boni postanowił zadbać o staranne wypracowanie polskiego stanowiska.

W Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zorganizowało spotkanie warsztatowe, w którym wzięli udział przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych, administracji, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i Komisji Europejskiej. Na 13 maja jest już zaplanowane kolejne tego typu spotkanie z udziałem komisarz Viviane Reding.

Takie spotkania to nie tylko okazja do rozmów. Przyczyniają się one pośrednio do nagłośnienia w Polsce problemów Wielkiej Reformy Prywatności. Jest to zawsze lepsze niż milczenie o reformie, która dotyczy nas wszystkich.

Profilowanie wzbudza emocje

Czy coś ważnego ustalono? I tak, i nie. Planowana reforma jest bardzo złożona i między innymi dlatego nazwano ją "wielką". Niemniej po pierwszym spotkaniu można wskazać pewne dobre sygnały oraz kwestie, które mogą sprawiać więcej problemów. 

  • Dobrym sygnałem było to, że minister Boni wolał mówić o "ochronie prywatności", a nie "ochronie danych osobowych". Takie podejście do sprawy wydaje się uwzględniać, że chodzi o prawa przysługujące ludziom, a nie tylko o zasady obracania "towarem", jakim są dane osobowe.
  • Emocje wzbudziła kwestia profilowania, czyli tworzenia profilów osobowościowych użytkowników na podstawie zebranych danych. Zbliżamy się do jednego głosu w tej kwestii pomiędzy organizacjami pozarządowymi a biznesem - przyznaje MAC.
  • Podjęto dyskusje o roli "wyjątku domowego", czyli zasady, która pozwoli zwykłym obywatelom nie podpadać pod rozporządzenie z powodu danych zgromadzonych w telefonach czy na kontach w mediach społecznościowych.
  • Zdaniem MAC trzeba zastanowić się, czy niektóre zasady ochrony danych nie wykluczą z e-usług pewnych grup, np. dzieci.
  • Podjęto kwestię używania przez obywateli pseudonimów i rozróżnienia tego od procesu pseudonimizowania jego danych.
  • Wciąż trwa dyskusja o tym, jakie podmioty będą objęte rozporządzeniem i jak powinno się traktować podmioty zarejestrowane poza UE.

zdjęcie
fot. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (lic. CC BY 3.0 PL)

Nie tylko resort Boniego uważa ostatnie spotkanie warsztatowe za owocne. Fundacja Panoptykon zorientowana właśnie na te problemy przyznaje, że "padło kilka obiecujących  zapewnień i deklaracji". Ogólnie Fundacja uważa, że Michał Boni stanął bardziej po stronie prywatności.

To nie oznacza, że o Wielką Reformę Prywatności możemy być spokojni. Nawet najlepsze chęci polskiego rządu i dobre zamiary Komisji Europejskiej nie zapewnią, że przepisy będą miały odpowiednie brzmienie. Prawdziwa walka o naszą prywatność rozegra się w Parlamencie Europejskim, który czasem słucha obywateli, innym razem ulega lobbystom działającym na rzecz biznesu.

Czytaj także: Sześć państw ukarze Google za politykę prywatności? Cóż... firmę na to stać!Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.