Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Blokowanie śledzenia w Firefoksie przyśpiesza ładowanie stron o 44%

27-05-2015, 15:06

Szybkość ładowania stron w Firefoksie może wzrosnąć o 44%, jeśli skorzystasz z aktywnej ochrony przed śledzeniem (Tracking Protection).

Czy znacie jakiegoś zagorzałego przeciwnika śledzenia albo innego maniaka prywatności? Zwykle tacy ludzie wydają się paranoikami, którzy utrudniają sobie życie i przejmują się mało znaczącymi sprawami. Warto jednak wiedzieć, że w pewnych przypadkach używanie narzędzi do prywatności przynosi konkretne korzyści. 

Tracking Protection - więcej niż Do Not Track

W przeglądarce Firefox dostępna jest funkcja informowania witryn o tym, że użytkownik nie chce być śledzony (Do Not Track). Niestety witryny nie muszą honorować wyboru użytkownika. Dlatego dodatkowo Firefox oferuje bardziej aktywną ochronę przed śledzeniem - Tracking Protection. Ta funkcja pozwala na aktywne blokowanie domen i stron znanych ze śledzenia użytkowników. 

Aby włączyć Tracking Protection, należy wpisać do paska adresu about:config. Następnie potwierdzamy, że zachowamy ostrożność, i przechodzimy dalej. Korzystając z wyszukiwarki, trzeba wyszukać pozycję privacy.trackingprotection.enabled. Podwójne kliknięcie zmieni wartość na "true". W czasie korzystania z tej funkcji będziemy widzieć w pasku adresu ikonkę tarczy. 

Firefox - ikonka tarczy

Blokowanie śledzenia = szybsze ładowanie stron

Korzyścią z zastosowania takiej blokady powinno być przyśpieszenie ładowania stron. Badania w tym zakresie przeprowadzili Monica Chew oraz Georgios Kontaxis. Z ich ustaleń wynika, że przy korzystaniu z Tracking Protection na 200 najpopularniejszych stronach ładowanie stron jest szybsze o 44%. Oczywiście będą takie strony, na których zmiany nie będą odczuwalne, ale część stron powinna się ładować naprawdę wyraźnie szybciej 

Jeśli interesuje Was artykuł badaczy ze szczegółowymi danymi, możecie go znaleźć na stronie ieee-security.org.

Właściwie dość oczywiste jest to, że internetowe śledzenie wymaga korzystania z pewnych zasobów śledzonego użytkownika. Istnieją różne rozwiązania do blokowania śledzenia (np. Ghostery). Już wcześniej spotykałem się z opinią, że blokowanie śledzenia może przyśpieszać przeglądanie. Czym innym jest jednak subiektywne spostrzeżenie, a czym innym konkretne dane ustalone w ramach zorganizowanych badań. Teraz możemy śmiało mówić, że maniacy prywatności mogą zyskiwać na czasie. 

Jeśli nie macie dużej wiedzy o śledzeniu, a chcecie wiedzieć o tym więcej, może powinniście obejrzeć interaktywne filmy na ten temat?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              

Następny artykuł » zamknij

Samochód z AndroidemOstatnie artykuły:

fot. Freepikfot. vecstockfot. Freepik

fot. ASICS