Biura wciąż niebezpieczne dla zdrowia

07-12-2009, 12:56

Jedynie 1% stanowisk pracy w polskich biurach jest w pełni przystosowanych do potrzeb pracowników, a ponad połowa nie spełnia większości wymogów ergonomii. W efekcie ponad 90% pracowników biur skarży się na bóle kręgosłupa, a ponad 80% cierpi na dolegliwości związane ze wzrokiem – wynika z badań przeprowadzonych w ramach czwartej edycji kampanii Ergotest.

Kampania Ergotest ma zwrócić uwagę na zagrożenia płynące z codziennej pracy biurowej. Z tegorocznych badań Ergotest 2009 wynika, że ponad 50% stanowisk pracy nie spełnia większości wymogów ergonomii. Taka sytuacja trwa już w Polsce od kilku lat i niewiele się na tym polu zmienia.

Co trzecie stanowisko pracy nie ma wystarczającej, odpowiednio wydzielonej przestrzeni, a odległość od następnego stanowiska pracy jest mniejsza niż zgodne z normami 80 cm. Okazuje się także, że polscy pracownicy siedzą na niewygodnych i źle wyregulowanych krzesłach – prawie połowa nie ma wcale lub posiada jedynie częściową możliwość dostosowania siedziska do własnych, indywidualnych potrzeb.

Prawidłowe, ergonomiczne  krzesło to takie, które opiera się na pięcioramiennej podstawie z odpowiednio wyprofilowanym oparciem, możliwością obrotu o 360 stopni, regulacją wysokości oraz regulowanymi podłokietnikami – wyjaśnia Marcin Babski prezes Polskiego Stowarzyszenia Pracowników BHP.

Dobrze ustawiasz monitor?

Niepokojący jest także brak świadomości Polaków, na temat tego, jak powinno wyglądać  prawidłowe stanowisko pracy. Ponad połowa pracowników biurowych ma źle ustawiony monitor, a prawie jedna trzecia pracuje przy nieodpowiednio ustawionej klawiaturze.

Aż w 83% przypadków nadgarstki podczas pisania na klawiaturze są ułożone nieprawidłowo – zawieszone w powietrzu lub uciskane przez krawędź biurka, a nie tak jak powinny, podparte na żelowej podkładce.

Stanowisko pracy - wymiary i kąty
fot. - Stanowisko pracy - wymiary i kąty

Większość pracowników w Polsce nie ma także zapewnionych odpowiednich, ergonomicznych akcesoriów biurowych. Jedynie 13% korzysta z podkładek na dokumenty, a 19% z podnóżka. Warto spojrzeć na obrazek obok opisujący ergonomiczne stanowisko pracy.

Ból, mrowienie, drętwienie...

Efektem zaniedbań są problemy zdrowotne. Na doskwierające i często występujące problemy z kręgosłupem narzeka ponad połowa pracowników. O bólu oczu i zaburzeniach ostrości widzenia wspomina natomiast ponad 80% badanych. Pracownicy biurowi skarżą się także na mrowienie w stopach, drętwienie łydek oraz ból w okolicach nadgarstków.

Na ogólne przemęczenie pracą biurową może wpływać także fakt, że tylko połowa z nas korzysta z przysługującej wszystkim 5-minutowej przerwy po każdej godzinie pracy z komputerem.

Ankieta online (www.ergotest.pl) została wypełniona między styczniem 2009 a październikiem 2009 przez 11300 respondentów.

Jak uniknąć biurowej kontuzji?

W sieci znajdziemy wiele porad dotyczących stanowisk pracy. Ogrom informacji może jednak przytłoczyć. Dlatego na początek warto polecić stosowanie się do 10 porad praktycznych (za Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy):

  1. Przed rozpoczęciem pracy zrób małą rozgrzewkę - rozgrzej nadgarstki, łokcie, barki i kręgosłup. Nie zawadzi rozgrzewka nóg - wbrew pozorom pozycja siedząca nie najlepiej wpływa również na nogi.
  2. Zadbaj, aby nadgarstki były w cieple - nie pozwól, aby mięśnie i ścięgna ostygły po rozgrzewce. Są wtedy narażone na większe ryzyko przeciążenia.
  3. Rób częste przerwy na ćwiczenia i rozluźnienie mięśni.
  4. Uprawiaj jakiś ogólnorozwojowy sport, np. pływanie świetnie wpływa na rozwój praktycznie wszystkich partii mięśniowych, wzmacnia je, dzięki czemu są mniej podatne na uszkodzenia.
  5. Nie rozmawiaj przez telefon, przytrzymując słuchawkę między ramieniem i szyją, jednocześnie pisząc na klawiaturze.
  6. Pisząc na klawiaturze, nie uderzaj mocno w klawisze - naciskaj je delikatnie.
  7. Myszkę trzymaj lekko - nie ściskaj jej. Umieść ją tak, abyś nie musiał do niej daleko sięgać. Zastanów się nad wykorzystaniem trackballa. Taka myszka znacznie mniej obciąża nadgarstek. Jeżeli korzystasz z tradycyjnej myszki, stosuj podkładki pod nadgarstek (np. żelowe).
  8. Kup sobie dobrą klawiaturę - dobrze wyprofilowaną, z dobrych materiałów, najlepiej z podstawką pod nadgarstki. Warto przy tym pamiętać, że tzw. klawiatury ergonomiczne nie zawsze są ergonomiczne.
  9. Kup dobre krzesło z regulacją oparcia na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Możesz też zastosować specjalne nakładki na oparcie. Dobrze, jeżeli oparcia na łokcie wyłożone są miękkim materiałem - gąbką, pianką.
  10. Ogranicz czas spędzany przy komputerze. Nie pomogą prawidłowa postawa, ćwiczenia, świetne meble i inny sprzęt, jeżeli będziesz pracować ponad wytrzymałość swojego organizmu.

Więcej porad i informacji można znaleźć w przygotowanym w ramach kampanii dokumencie pt. Ergonomiczne stanowisko pracy- wszystko o ergonomii. Można też obejrzeć film instruktażowy.


Następny artykuł » zamknij

Google przejmuje AppJet

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag pracownicytag pracatag Ergotesttag ergonomiatag biuro
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031