Bitcoin: pierwsza (niepewna) kradzież pół miliona dolarów

16-06-2011, 13:36

Jeden z użytkowników wirtualnej waluty Bitcoin twierdzi, że skradziono mu sumę odpowiadającą 500 tysiącom dolarów. Autentyczność historii nie jest pewna, ale i tak daje ona do myślenia. Trzeba bowiem przyznać, że opisana kradzież wirtualnych pieniędzy jest możliwa, ale ściganie sprawcy i odzyskanie pieniędzy już nie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Warto wiedzieć, czym jest Bitcoin. To wirtualna i eksperymentalna waluta, stworzona w roku 2009 przez Satoshiego Nakamoto. Da się ją wymieniać na prawdziwe pieniądze, można nią płacić, przekazywać datki itd. To, co odróżnia Bitcoin od innych walut, to brak centralnego emitenta.

Pieniądze są zapisywane na komputerze osobistym w formie tzw. pliku portfela. Można też przechowywać je w zewnętrznym serwisie. Przelewy odbywają się bezpośrednio między adresem nadawcy i odbiorcy, bez ingerencji innej instytucji. Po dokonaniu transakcji wszystkie inne komputery w sieci dowiadują się o jej przeprowadzeniu. To sprawia, że nie można nielegalnie powiększyć stanu konta.

>>> Czytaj: Kurs bitcoina spadł o ponad 30 procent

System Bitcoin dzięki swojej zdecentralizowanej strukturze nie jest podatny na atak czy sfałszowanie pieniędzy. Użytkownicy korzystają z pełnej anonimowości, bo w każdej chwili można wygenerować kolejny adres. Poważny problem można mieć wówczas, gdy plik portfela zostanie utracony lub ktoś uzyska do niego dostęp.

Kradzież?

Na forum Bitcoin pojawił się wątek, w którym jeden z użytkowników ogłosił, iż padł ofiarą kradzieży. Z jego opowieści wynika, że 25 tys. "Bitmonet" w jakiś sposób zostało przelane na pewien adres. Suma 25 tys. BTC odpowiada 500 tys. dolarów, więc sprawa jest poważna. Okradziony uważa, że ktoś mógł użyć złośliwego oprogramowania, aby dostać się do pliku na komputerze z systemem Windows.

Niektórzy użytkownicy forum wątpią w to, czy rzekomy okradziony mówi prawdę. Nie ma zresztą środków ani instytucji, które mogłyby potwierdzić, czy doszło do jakiejś kradzieży. Nie da się namierzyć ewentualnego złodzieja. Taka jest właśnie zdecentralizowana i anonimowa natura Bitcoin, będąca czasem zaletą, innym razem wadą. 

Wyliczenie strat na 500 tys. dolarów nie oznacza, że okradziony tyle właśnie stracił. W rzeczywistości wydał on na wirtualne pieniądze wielokrotnie mniej, ale strata została oceniona według aktualnego kursu. Nikt zresztą nie zapewnia, że Bitcoin to system opłacalny, niezawodny i bezpieczny. Nawet jego twórca określa go mianem eksperymentalnego.

Wiele osób porówna kradzież pieniędzy z Bitcoin do zabrania pieniędzy ze zwykłego portfela, co grozi nam zawsze, jeśli nie będziemy ostrożni. Trzeba jednak pamiętać, że technologia zawsze wprowadza jakieś różnice. Trudno bowiem zmieścić w prawdziwym portfelu 500 tys. dolarów...

>>> Czytaj: Bitcoin - waluta hakerów przyszłością gospodarki


Źródło: forum.bitcoin.org


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.