Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi: Wrocław górą

16-11-2011, 12:15

Po przejechaniu niemal 200 km i przebadaniu 22,5 tys. sieci bezprzewodowych analitycy z Kaspersky Lab doszli do wniosku, że najlepiej o swoje bezpieczeństwo dbają Wrocławianie.

W latach 2010-2011 eksperci z Kaspersky Lab Polska po raz drugi sprawdzali zabezpieczenia sieci bezprzewodowych na terenie polskich miast, o czym szczegółowo informowaliśmy w Dzienniku Internautów. Podobnie jak w poprzedniej serii, która odbyła się w 2009 r., przebadane zostały: Toruń, Katowice, Kraków, Łódź, Warszawa, Lublin, Trójmiasto oraz Poznań. W drugiej edycji lista została powiększona o Częstochowę, Kielce i Wrocław. Badania prowadzono na wcześniej ustalonych trasach, a sieci były wykrywane podczas jazdy samochodem oraz spacerów między blokami.

Bezpieczeństwo transmisji danych

Najważniejszą częścią raportów z poszczególnych miast były statystyki przedstawiające typy zabezpieczeń, jakich użyto w przebadanych sieciach Wi-Fi. W większości miast, gdzie skanowanie odbyło się po raz drugi, odnotowano wzrost liczby sieci zabezpieczonych algorytmami WPA lub WPA2 (narzędzia wykorzystane do skanowania nie pozwalają w 100 proc. stwierdzić, którego mechanizmu używa dana sieć). Do grupy tej zaliczyć można Poznań z 15-proc. wzrostem, Toruń z wynikiem o 12 proc. lepszym w stosunku do poprzedniego badania czy Lublin, gdzie sieci z WPA i WPA2 przybyło tyle, co w Poznaniu.

Mechanizmy szyfrowania sieci Wi-Fi wykorzystywane w polskich miastach

Mechanizmy szyfrowania sieci Wi-Fi wykorzystywane w polskich miastach

Porównując wyniki poprzedniej i obecnej serii badań, można zauważyć, że niestety wzrosła też liczba sieci niezabezpieczonych żadnym algorytmem (otwartych). Co prawda, różnica nie jest duża i wynosi około 2,5 proc., jest to jednak kolejny dowód na konieczność informowania użytkowników o zagrożeniach płynących z takiej niefrasobliwości. Najwięcej sieci otwartych przybyło w Katowicach (o 10 proc. więcej w porównaniu z poprzednim badaniem) oraz Warszawie (12-proc. wzrost).

Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie z poprzednią serią badań

Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie z poprzednią serią badań

Ze wszystkich przebadanych miast najlepiej zabezpieczone sieci Wi-Fi funkcjonowały we Wrocławiu. Wykryto tam nie tylko najwięcej sieci chronionych przy pomocy algorytmów WPA i WPA2, ale jednocześnie najmniej sieci otwartych, niezabezpieczonych w żaden sposób. Bardzo nieudany debiut w badaniu zaliczyła natomiast Częstochowa, gdzie odpowiednie zabezpieczenia posiadała zaledwie jedna trzecia z przebadanych urządzeń.

Kolejna seria badań rozpocznie się w 2012 r. Pełny artykuł pt. Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010/2011: Podsumowanie można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab. Wszystkie dotychczasowe raporty dostępne są pod adresem: www.viruslist.pl/find.html?objs=vlpub&words=WiFi%20w%20Polsce

Czytaj także: Bezpłatne hotspoty w Polsce a bezpieczeństwo


Źródło: Kaspersky Lab
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31