Będzie darmowy kurs Linuksa, na platformie online Harwadu i MIT. Spróbujesz?

07-03-2014, 14:02

Kurs Linuksa za ponad 2 tys. dolarów zostanie udostępniony za darmo na platformie edukacyjnej stworzonej przez Harvard i MIT. To bardzo atrakcyjna propozycja szczególnie dla tych, którzy swój zawód łączą z komputerami.

Organizacja Linux Foundation ogłosiła, że w trzecim kwartale tego roku udostępni za darmo online swój kurs pt. "Introduction to Linux". Jest to kurs wprowadzający do systemu Linux stworzony z myślą o zaawansowanych użytkownikach komputerów, którzy mają mało doświadczeń z otwartym systemem lub w ogóle się z nim nie zmierzyli.

Wspomniany kurs normalnie kosztuje 2400 dolarów. Obejmuje materiały na 40-60 godzin nauki. Tematem kursu są trzy największe rodziny dystrybucji Linuksa, narzędzia dla programistów i administratorów oraz do wykonywania codziennych zadań.

Linux Foundation zdecydowała się udostępnić ten kurs na platformie edX, która została uruchomiona dwa lata temu przez Harvard University oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). Jak dotąd z platformą tą współpracowało 31 uczelni, a z kursów skorzystały niemal 2 mln osób.

Po co Linux? By mieć pracę

- Naszą misją jest postęp Linuksa, co obejmuje zapewnienie istnienia puli talentów linuksowych profesjonalistów - mówi Jim Zemlin, szef Linux Foundation - Aby poszerzyć tę pule talentów (...) czynimy nasz program szkoleniowy bardziej dostępnym dla użytkowników z całego świata.

Fundacja podkreśla, że "linuksowi profesjonaliści" są potrzebni nie tylko jej, ale również pracodawcom, tak przynajmniej wynika z raportu 2014 Linux Jobs Report. Niestety w niektórych rejonach świata dostęp do szkoleń z zakresu Linuksa jest trudniejszy niż w innych i tam szczególnie odczuwa się te braki. Kursy online mogą częściowo rozwiązać ten problem.

Więcej szczegółów na temat kursu można znaleźć na stronie edX.

Sonda
Bierzesz udział w kursach przez internet?
  • tak, często
  • tak, ale nieczęsto
  • nie, ale planuję to
  • nie i nie planuje tego
wyniki  komentarze

Nie tylko kursy online

Przy okazji Linux Foundation uruchomiła inną inicjatywę edukacyjną, jaką jest program Authorized Training Partner (ATP). Ma on poprawić dostęp do szkoleń Linux Foundation poprzez oferowanie ich przez różne firmy z całego świata, z pomocą autoryzowanych instruktorów Linux Foundation. Te kursy będą wymagały wpłacenia wpisowego. Fundacja liczy jednak na to, że ogólne zwiększenie liczby miejsc, w których można odbyć kurs, obniży koszty dla uczestników.

Czytaj także: MEN: Szkoła powinna umożliwić zdawanie matury na Linuksie. To nic nie kosztuje!


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy