BBC wypuszcza program na licencji Creative Commons

15-04-2009, 14:15

R&D TV to nowy program BBC udostępniony do pobrania na licencji Creative Commons. Chyba po raz pierwszy duży nadawca telewizyjny wydał swoje dzieło na licencji, która umożliwia przetwarzanie go w celach niekomercyjnych.

Kolejne odcinki programu R&D TV mają pojawiać się co miesiąc. Jest to program skupiający się na nowych technologiach, zawierający głównie rozmowy z ekspertami. W pierwszym odcinku znajdziemy m.in. wywiady z twórcami serwisu Digg oraz prof. Nicholasem Negroponte, inicjatorem projektu OLPC. Odcinek można pobrać z serwerów FTP BBC. Mogą to zrobić także widzowie spoza Wielkiej Brytanii.

Pierwszy odcinek dostępny jest jako: 5 minutowy skrót, dłuższy 30-minutowy film oraz "paczka dodatków" zawierająca materiały niewykorzystane w poprzednich wersjach. Filmy można pobrać w formatach Flash, Quicktime oraz Ogg Theora. Odcinki R&D TV mają również trafiać na serwisy YouTube oraz Blip.TV.

BBC zakłada, że z czasem takie materiały będą udostępniane przez P2P Next. Jest to dotowany przez Unię Europejską projekt mający na celu opracowanie technologii P2P do dystrybuowania programów TV. BBC jest jednym z partnerów projektu, więc nie dziwi fakt, że nadawca uwzględnia go w swoich planach.

Jednak chyba najciekawsze jest to, że R&D TV dostępny jest na warunkach licencji Creative Commons Attribution-Non-Commercial 2.0 Generic. Pozwala ona licencjobiorcy na niekomercyjne kopiowanie i wyświetlanie dzieła oraz na tworzenie dzieł pochodnych. Należy jedynie poinformować o autorze oryginalnego utworu.

BBC podkreśliło fakt wydania materiału na takiej licencji. Nawet na początku filmu umieszczono informację o tym, co może z nim zrobić odbiorca.

Niestety nasz publiczny nadawca telewizyjny - TVP - jest bardzo daleki od tak postępowego podejścia do dystrybucji swoich programów w internecie. TVP wiąże się w takie umowy z licencjodawcami, które zmuszają do sięgania po technologie DRM.

Dziennik Internautów spytał TVP, czy z czasem planuje ona zmienić swoje podejście do dystrybucji programów TV w internecie oraz do kwestii ochrony praw autorskich. Wciąż czekamy na odpowiedź. Gdy tylko ją otrzymamy, ten tekst będzie zaktualizowany.


Źródło: BBC Backstage Blog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy