Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Chciałbyś, aby bateria w twoim laptopie ładowała się w kilka sekund i aby nigdy nie wymagała wymiany? Naukowcy z MIT pracują właśnie nad baterią, która będzie posiadała takie właściwości.

Stosowane dzisiaj baterie wykorzystują reakcje chemiczne do wytworzenia energii elektrycznej. Można w ten sposób przechować dużo energii, ale ładowanie takich baterii jest długotrwałe, a ich żywotność jest ograniczona.

Naukowcy z MIT w poszukiwaniu idealnej baterii sięgnęli po starszy wynalazek - kondensator, czyli element budowany z dwóch przewodników i rozdzielonych substancją nieprzewodzącą prądu. Kondensator umożliwia szybkie gromadzenie się na nich ładunku elektrycznego na okładzinach, ale jego pojemność jest bardzo ograniczona.

Ten znany od niemal 300 lat element połączono z osiągnięciami nanotechnologii. Jeśli pokryjemy elektrody kondensatora nanorurkami, które są około 30 tys. razy cieńsze od ludzkiego włosa, zwiększymy jego powierzchnie tak efektywnie, że uzyskamy zadowalające pojemności.

Budowane w ten sposób baterie (a właściwie kondensatory) będą ładowały się w kilka sekund, a ich żywotność będzie praktycznie nieograniczona. Wynalazcy z ekipy Joela Schindalla z MIT, uważają, że mogą one znaleźć zastosowanie nie tylko w elektronice, ale np. w hybrydowych samochodach (o napędzie spalinowo - elektrycznym). Kondensatory są też bardziej ekologiczne niż baterie zawierające groźne chemikalia.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: SienCentral