Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Banki nie chcą spłat kredytów we frankach

15-07-2009, 18:19

Fundacja KupFranki.org rozpoczęła akcję pod hasłem "Aneks za rozsądną cenę". To odpowiedź organizacji na wysokie obligatoryjne opłaty związane z kredytami walutowymi wprowadzone ostatnio przez banki, by zrekompensować sobie ewentualne zmniejszenie przychodów w związku z możliwością spłaty kredytów przez klientów w walucie, w jakiej zostały zaciągnięte.

Przykłady obligatoryjnych opłat wprowadzonych przez banki od 1 lipca br.
fot. - Przykłady obligatoryjnych opłat wprowadzonych przez banki od 1 lipca br.
Obligatoryjne opłaty wprowadziły niektóre z banków 1 lipca 2009 r. Wtedy weszła w życie Rekomendacja S II Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dająca klientom banków szansę spłaty kredytów w walutach, w których zostały zaciągnięte.

Zdaniem specjalist ów Fundacji KupFranki.org banki wprowadziły opłaty bez ekonomicznego uzasadnienia. Powstała w ten sposób bariera finansowa może wpłynąć na opóźnienie lub też całkowitą rezygnację z przejścia do spłacania kredytów w walucie, w której zostały zaciągnięte.

Fundacja KupFranki.org wystosowała listy otwarte do Nordea Banku, Metrobank-Noble Banku, Polbanku i Banku Millennium, w których prosi o weryfikację zasadności kwot obowiązkowych opłat. Zwraca też uwagę, że wprowadzenie tak wysokich opłat może utrudniać kredytobiorcom skorzystanie z praw konsumenckich wynikających z Rekomendacji S II KNF (np. jak wyliczyła fundacja, przy zadłużeniu rzędu 140 tys. CHF opłata za zmianę waluty w spłacie kredytu w Nordea Banku wynosi 3108 zł, a Metrobanku - 2000 zł).

Fundacja dodatkowo zwraca uwagę na rażący jej zdaniem zapis proponowany przez Bank Millennium. Dotyczy on „opłaty za zmianę ubezpieczenia grupowego nieruchomości lub na życie Kredytobiorcy/Pożyczkobiorcy na polisę indywidualną”, która wynosi aż 500 zł.

Więcej o akcji "Aneks za rozsądną cenę" na stronach serwisu KupFranki.org.


Źródło: KupFranki.org