Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Banki: Konto internetowe to oszczędność nawet do 700 zł

13-08-2009, 12:55

Po uwzględnieniu opłat za kartę, przelewy, wypłaty z bankomatu okazuje się, że jedynym bezpłatnym kontem internetowym jest dbNet oferowany przez Deutsche Bank. Najdroższe konto internetowe oferuje Bank Millennium. Roczny koszt korzystania z niego to 256,50 zł. Serwis Expander.pl opublikował najnowszy ranking bankowych kont internetowych, przeanalizowanych pod kątem kosztów prowadzenia, bezpłatnych wypłat z bankomatów i przelewów do innych banków.

Expander przeanalizował ofertę 24 kont, biorąc pod uwagę typowe konta internetowe, czyli w tych bankach, które nie posiadają typowych oddziałów (np. mBank, Volkswagen Bank direct) oraz konta internetowe z oferty tradycyjnych banków.

Najtańsze konta internetowe

W rankingu kont internetowych zwyciężył Alior Bank. Klient tego banku płaci 36 zł rocznie (3 zł miesięcznie) za korzystanie z karty. Zyskuje z kolei 40,60 zł odsetek, ale tylko jeśli skorzysta z Lokaty Nocnej, w ramach której połowa środków na rachunku jest oprocentowana na poziomie 8% w skali roku. W tym przypadku to bank płaci klientowi za korzystanie z konta 4,6 zł rocznie.

Bardzo dobrze w rankingu Expandera wypadła również oferta Deutsche Banku - konto dbNet, w którym wszystkie podstawowe dyspozycje nie są obciążone opłatą. Wydanie i korzystanie z karty również, jeśli klient wykona nią przynajmniej jedną płatność w miesiącu. Bezpłatne są także przelewy zlecane przez sieć i wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju i za granicą. W zamian za brak opłat bank nie nalicza jednak odsetek od środków zgromadzonych na tym koncie.

Expander wyróżnił w swoim zestawieniu także Konto Online Euro Banku, które minimalnie przegrało z ofertą Alior i Deutsche Banku. Za utrzymanie tego konta rocznie trzeba zapłacić tylko 0,5 zł. Chociaż suma opłat ponoszonych przez klienta to 41,40 zł, to koszt ten jest niwelowany przez wysokie odsetki (przy założeniu, że na konto wpływa 2 tys. zł miesięcznie i średnie miesięczne saldo wynosi 1 tys. zł). Oprocentowanie tego konta wynosi 5,05% w skali roku.

Wyższe odsetki nalicza jedynie BOŚ na Koncie Wyjątkowym (do 8%), ale opłaty za jego prowadzenie są wysokie, więc znalazło się ono dopiero na 18 miejscu. BOŚ nalicza aż 19 zł miesięcznie za jego prowadzenie.

Najdroższe konta internetowe

Najgorzej w zestawieniu Expandera wypadły konta Banku Millennium, DnB Nord i Allianz Banku. Roczny koszt korzystania z nich przekracza 200 zł. Zdaniem analityków Expandera przyczyną tak słabego wyniku jest brak w ofercie typowych kont internetowych, które charakteryzują się brakiem lub bardzo niskim poziomem opłat. Za prowadzenie kont w wymienionych bankach trzeba zapłacić od 7 zł do 10 zł miesięcznie. Ponadto oferują one stosunkowo niewielką sieć bezprowizyjnych bankomatów. W rezultacie klient dość często jest zmuszony korzystać z bankomatów obcych i płacić prowizje.

Bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów

Klienci Deutsche Banku, Alior Banku, BOŚ i Toyota Banku bez prowizji mogą wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w kraju. W tym ostatnim dotyczy to jednak tylko trzech pierwszych wypłat w miesiącu. Klienci Volkswagen Bank direct także mogą bezpłatnie wypłacać gotówkę we wszystkich bankomatach w kraju, o ile kwota wypłaty to przynajmniej 400 zł.

Bezpłatne przelewy do innych banków

Znacznie więcej, bo 18 z 24 banków oferuje możliwość bezpłatnego wykonywania przelewów internetowych do innych banków. W tych bankach, w których prowizja jest naliczana, to zwykle nie przekracza 1 zł. Tylko Invest Bank negatywnie wyróżnia się w tym zakresie, gdyż nalicza aż 3 zł za przelew.

Konto internetowe to oszczędność

Korzystając z najdroższych kont internetowych, klient zapłaci zwykle mniej niż gdyby korzystał z bankowości tradycyjnej. W przeprowadzonym w końcu lipca rankingu kont dla osób nie korzystających z internetu roczny koszt kształtował się na poziomie od 160,08 zł (BOŚ) aż do 697,50 zł (ING BŚ). W rezultacie, gdyby klient preferujący bankowość tradycyjną zdecydował się na otwarcie konta internetowego, mógłby zaoszczędzić nawet 700 zł.

Analizę przeprowadził Jarosław Sadowski, analityk Expander.pl przy współpracy Jerzego Węglarza.

Przy obliczaniu kosztu korzystania z kont założono, że co miesiąc:
- na konto wpływa 2000 zł,
- klient zleca 5 przelewów przez internet,
- wykonuje 5 płatności kartą na kwotę 100 zł każda,
- średnie miesięczne saldo wynosi 1000 zł,
- klient wykonuje co miesiąc 3 wypłaty gotówki z bankomatu po 100 zł każda. Liczbę wypłat odbywających się w bankomatach obcych oszacowano na podstawie ilości bezprowizyjnych bankomatów. Jeśli bank oferuje od 1 do 1000 bezprowizyjnych bankomatów, to rocznie klient płaci za 30 wypłat. Jeśli jest ich od 1000 do 2000 - za 24 wypłaty, jeśli od 2000 do 3000 – za 12 wypłat, jeśli 3000 do 4000 – za 6 wypłat, a powyżej 4000 – za 3 wypłaty.

Suma kosztów korzystania z konta internetowego przez rok

 

Koszt wypłaty z bankomatów

 

Dopasuj bankowe konto internetowe do swoich potrzeb »


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *