Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak ewoluują komputerowe szkodniki

17-02-2006, 08:50

Ewolucja szkodników to efekt kryminalizacji komputerowego "podziemia", uważa Yury Mashevsky z firmy Kaspersky Lab, autor raportu poświęconego ewolucji szkodliwego i złośliwego oprogramowania w minionym roku.

Już kilkakrotnie w różnych materiałach w DI zaznaczyliśmy, że cyberprzestępcy to coraz rzadziej dowcipnisie lub ideowcy. Dziś są to pospolici złodzieje, którzy właśnie w sieci znaleźli sobie miejsce zarobku.

Kryminalizacja komputerowego podziemia objawia się przede wszystkim w malejącej liczbie robaków i wirusów oraz rosnącej liczbie koni trojańskich. Programy tego typu uzyskują coraz wyższe miejsce w rankingach wykrywanych szkodników. Mogą być łatwo instalowane na komputerach bez wiedzy i zgody użytkownika.

Po takiej instalacji trojana, cyberprzestępca może zdalnie dysponować wszystkimi zasobami zainfekowanego komputera. Hasła, numery kont, informacje bankowe, poufne dane - wszystkie te informacje mogą zostać wykorzystane do popełnienia przestępstwa.

Drugim wyraźnym trendem wśród cyberoszustów jest zwracanie uwagi na nowe platformy i systemy operacyjne. W raporcie Mashevsky'ego możemy przeczytać o programach trojańskich dla konsol Sony PSP oraz Nintendo DS, a także o całkowicie nowych szkodnikach przeznaczonych dla urządzeń typu smartphone działających pod kontrolą systemu Symbian.

Może się wydawać, że atakowanie mniej rozpowszechnionych platform to działanie wbrew chęci zysku. Tak naprawdę jednak oszuści nie lubią rozgłosu (takiego jaki lubili dawni twórcy robaków). Nie zależy im na masowych infekcjach, ale na ściśle zaplanowanych atakach, które przyniosą zysk.

Pełny raport "Ewolucja złośliwego oprogramowania: 2005" dostępny jest w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab