Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zorganizuj Dzień Wolnego Oprogramowania w swojej szkole

22-01-2006, 13:45

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Dzień Wolnego Oprogramowania. Celem imprezy było przekazanie uczniom, nauczycielom oraz zaproszonym gościom idei Wolnego Oprogramowania oraz zaprezentowanie najpopularniejszych programów.

Organizatorzy imprezy - Bernard Bondos oraz Jakub Laskowski nie kryją, że chcieliby aby ich przykład zachęcił młodzież innych szkół do podejmowania podobnych przedsięwzięć.

Pierwszą rzeczą, jaką poczynili było zamówienie płyt z Linuksem Ubuntu. Te płyty miały zostać wręczone uczestnikom imprezy. Następnie przygotowano pismo dla dyrekcji szkoły, opisujące czym jest Wolne Oprogramowanie i zawierające plan realizacji projektu Dnia Wolnego Oprogramowania.

Dołączono także krótkie podanie o zgodę na organizację Dnia Wolnego Oprogramowania z rekomendacją nauczycieli.

Dyrekcja przychylnie odniosła się do inicjatywy. W toku dalszych działań wybrano klasy, które uczestniczyły w organizowaniu wykładów w szkolnej auli. Pozyskano także sponsorów. Udało nam się nawiązać współpracę m.in. z firmą Ux Systems, znaną z polskiej lokalizacji pakietu biurowego OpenOffice.

W porozumieniu z dyrekcją szkoły zaproszono jako gości dyrektorów innych lubelskich szkół, przedstawicieli administracji (głównie związanej z edukacją) oraz lubelskich uczelni.

Końcowymi etapami przygotowania Dnia Wolnego Oprogramowania było przygotowanie prezentacji, broszur informacyjnych dotyczących Wolnego Oprogramowania oraz zainstalowanie w pracowni informatycznej różnych dystrybucji systemu Linux. Ponadto, każdy z organizatorów zakupił specjalnie przygotowaną koszulkę Dnia Wolnego Oprogramowania, która pozwoliła wyróżnić się wśród innych.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 10:00. Po krótkiej inauguracji uczestnicy obejrzeli kilka prezentacji m.in. na temat systemu operacyjnego Linux, oprogramowania edukacyjnego wchodzącego w skład KDE oraz wolnego oprogramowania dla systemu Windows.

Po prezentacjach uczestnicy otrzymali przygotowane materiały (płyty CD oraz broszury informacyjne). Goście zostali zaproszeni do pracowni informatycznej na praktyczną prezentację połączoną z dyskusją. W tym czasie odbyła się druga seria tych samych prezentacji dla uczniów innych klas.

Kolejnym punktem programu była seria bardziej zaawansowanych prezentacji, przeznaczonych dla uczniów klas o profilu informatycznym, w skład której wchodził przegląd różnych dystrybucji Linuksa, prezentacja systemów z rodziny BSD i wykład nt. tworzenia grafiki programie Povray.

Na zakończenie został zorganizowany konkurs wiedzy o Wolnym Oprogramowaniu.

Organizatorzy szkolnej imprezy nie mają zamiaru spocząć na laurach. Mają też nadzieję, że powyższy opis realizacji i przebiegu akcji będzie nie tylko inspiracją ale też istotną pomocą, dla tych, którzy zdecydują się na podobne działanie. Osoby zainteresowane bliższymi informacjami powinny skontaktować się z Bernardem Bondosem lub Jakubem Laskowskim.

- Nasze kolejne plany, to finalizacja procesu zakładania stowarzyszenia oraz zorganizowanie podobnego wydarzenia na szerszą skalę (podobnego do organizowanej akcji Poznaj Linuksa, lecz w nieco późniejszym terminie) - mówi Bernard Bondos, jeden z organizatorów. Jednym z celów zakładanego właśnie Stowarzyszenia Wspierania Innowacji i Rozwoju Internetu (www.swiri.pl) ma być promocja Wolnego Oprogramowania.

Jak widać ludziom, którzy być może w przyszłości zasilą szeregi naszych informatyków, idea open source nie jest całkowicie obca. Daje to nadzieję, że zalety wolnego oprogramowania będą mogły zostać wykorzystane w wielu obszarach działalności.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Wine szybszy od Windows?