Apple wypuści zegarek z elastycznego szkła? Wysoce prawdopodobne!

11-02-2013, 08:45

Zegarek z funkcjami smartfona, który jest elastyczny i dopasowuje kształt do ciała - takie urządzenie ma wypuścić Apple według New York Timesa. Apple ma technologie i ekonomiczne bodźce do tego, by wypuścić nowy gadżet nie będący urządzeniem "iPhone-like".

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Często mówi się, że twórcy science-fiction byli wizjonerami, ale tak naprawdę stanowią oni źródło inspiracji dla inżynierów. Telefony komórkowe od początku przypominały komunikatory ze Star Treka, a wynalazki takie, jak Kinect, inspirowane są Raportem mniejszości

Często pojawiającym się w fantastyce gadżetem był także zegarek na rękę wyposażony w cudowne funkcje. Wiele wskazuje na to, że tego typu urządzenie zrobi firma Apple. 

Zegarek Apple z mapami i Siri?

New York Times dowiedział się od swoich informatorów, że Apple eksperymentuje z zegarkiem, który miałby niektóre funkcje smartfona i prawdopodobnie działałby pod kontrolą systemu iOS. Zegarek ten mógłby oferować:

 • funkcję map i nawigacji,
 • mobilne płatności,
 • odbieranie wiadomości i być może ich nadawanie,
 • monitorowanie zdrowia,
 • technologię Siri do sterowania głosowego.

Co bardzo ciekawe, zegarek od Apple mógłby być wykonany nawet z elastycznego szkła dostosowującego się do kształtu ciała (zob. NYT, Disruptions: Where Apple and Dick Tracy May Converge).

rysunek

Wearable computing - obiecujący trend

New York Times zazwyczaj ma dobre źródła, ale w jego tekście trudno jest dokładnie oddzielić domysły od informacji uzyskanych z tych źródeł. Niezależnie od tego trzeba przyznać, że sugestie dotyczące zegarka od Apple mają mocne podstawy, o czym świadczą dotychczasowe osiągnięcia inżynierów, plotki i obserwowane trendy.

 1. Już w grudniu 2011 r. Nick Bilton z New York Timesa pisał o tym, że zarówno Apple, jak i Google pracują nad urządzeniami przenośnymi do noszenia na sobie. Google miała pracować nad smartfonem w kształcie okularów i ta plotka się potwierdziła - wszyscy już widzieliśmy projekt Google Glass
 2. Gadżety do noszenia na sobie były w tym roku częściej prezentowane na targach CES w Las Vegas. Ten trend doczekał się już nazwy - wearable computing.
 3. Producent szkła Gorilla Glass, używanego m.in. w produktach Apple, prezentował ostatnio swoje elastyczne szkło Willow Glass. Jest niemal pewne, że Apple może mieć dostęp do tej technologii, jeśli tylko chce.
 4. Eksperymenty z urządzeniami elastycznymi są prowadzone przez różne firmy. Elastycznego smartfona zaprezentowała już Nokia, a także Samsung oraz LG.

Rozwój gadżetów nie od dziś zresztą wiąże się z włączaniem ich do ubrania. Zegarki też były najpierw przenośne, potem zakładane na rękę. Tak samo było z odtwarzaczami muzyki, które dziś możemy przypiąć do ubrania. Generalnie urządzenia często używane lepiej mieć na sobie niż przy sobie.

Apple musi mieć nowego hita

Firma Apple może mieć jeszcze jeden powód, by rozwinąć taki zegarek. Ostatnie wyniki finansowe firmy rozczarowały pomimo rekordowej sprzedaży urządzeń z iOS. Analityków i inwestorów martwi to, że Apple nie stworzyła kolejnego hita na miarę iPhone'a. Przez długi czas iPhone zapewniał firmie ostry wzrost, a iPad oraz iPad mini to tylko wariacje na temat tego prawdziwie przełomowego produktu.

Sonda
Jakiego typu urządzenie powinna zrobić firma Apple?
 • zegarek
 • telewizor
 • samochód
 • robot kuchenny
 • coś jeszcze innego
wyniki  komentarze

Superinteligentny zegarek to może być ta nowa "bomba", której potrzebuje Apple. To może być gadżet, którego zapragną konsumenci znużeni kolejnymi produktami "iPhone-like". Zegarek może też okazać się klapą. Firma Apple nie może jednak dłużej ryzykować, że lada dzień ktoś inny zachwyci ludzi swoim zegarkiem, zagarniając palmę pierwszeństwa na polu wearable computingu.

Czytaj także: Dlaczego Apple rozczarowała mimo rekordowej sprzedaży iPhone'ów i iPadów?Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.