Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Apple wyda 3 mld dolarów na producenta rozwiązań audio. Dlaczego?

29-05-2014, 13:56

Za 3 mld dolarów Apple przejmie firmę znaną ze słuchawek i innych rozwiązań audio. Firma Apple może potrzebować nie tylko technologii, ale również ludzi stojących za tym projektem.

Trzy tygodnie temu Dziennik Internautów wspominał o pogłoskach mówiących, że Apple przejmie firmę Beats Electronics za ponad 3 mld dolarów.

Te plotki się potwierdziły. Wczoraj Apple poinformowała, że przejmie firmę Beats Electronics wraz z usługą Beats Music za 3 mld dolarów. Cena zakupu wyniesie 2,6 mld dolarów, ale planowane są jeszcze inwestycje na ok. 400 mln dolarów.

Co robi Beats Electronics?

Przypomnijmy, że Beats Electronics to firma produkująca rozwiązania do słuchania muzyki. Jej najbardziej rozpoznawalnym produktem są słuchawki Beats by Dr. Dre, które były reklamowane jako produkt umożliwiający lepsze słyszenie muzyki, a szczególnie niskich brzmień hip-hopu i muzyki pop. Ponadto firma stworzyła oprogramowanie BeatsAudio, stosowane w urządzeniach HP oraz niektórych samochodach.

Od roku 2012 Beats Electronics jest właścicielem usługi streamingowej - Beats Music. Cechą charakterystyczną tej usługi jest łączenie personalizacji opartej na algorytmach z sugestiami pochodzącymi od ekspertów. Generalnie twórcy Beats Music lubili zatrudniać znane osoby do promocji usługi, która robi obecnie wrażenie, jakby była bliżej całego przemysłu muzycznego.

zdjęcie

Dobry partner dla Apple

Przejęcie Beats wydaje się krokiem nietypowym dla firmy Apple. Z reguły ta firma rozwijała swoje kluczowe usługi we własnym zakresie. Przejęcie Beats z pewnością będzie miało wpływ na najważniejsze obszary działań Apple, bo firma ta przecież ma doświadczenie w produkcji przenośnych gadżetów (m.in. słuchawek), ale ma również usługę streamingową, której Apple potrzebuje. Teraz to właśnie streaming jest na topie, a przychody z kupowania pojedynczych plików przestają rosnąć tak, jak kiedyś.

Choć takie przejęcie jest nietypowe, warto zwrócić uwagę na liczne podobieństwa między Beats i Apple. Obie firmy interesuje muzyka, obie starały się sprzedawać technologię jako element kultury. Ponadto te firmy lubią nadawać swoim produktom bardziej ekskluzywny charakter.

Sonda
Czy Apple właściwie wykorzysta przejęcie Beats?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Przejęcie firmy czy ludzi?

Szef firmy Apple Tim Cook skomentował przejęcie m.in. dla Re/Code. Jego zdaniem nie jest istotne, co Apple i Beats robią dzisiaj. Istotne jest to, co mogą zrobić w przyszłości. Oczywiście Apple mogłaby rozwijać różne usługi, ale twórcy Beats Electronics wydają się ludźmi, którzy do tej przyszłości mogliby coś ciekawego wnieść. Wygląda więc na to, że ważnym powodem przejęcia byli ludzie stojący za sukcesem Beats, a nie tylko technologie.

Należy w tym miejscu dodać, że w ostatnim czasie nasila się zainteresowanie konsumentów muzyką o wyższej jakości brzmienia. Dobrym tego dowodem jest odtwarzacz Pono - toporny jak na dzisiejsze standardy, ale umożliwiający słuchanie muzyki w lepszej jakości.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data