Apple wskrzesi muzykę w albumach?

28-07-2009, 13:34

Nad projektem, który może zachęcić do kupowania muzyki w całych albumach a nie jako pojedyncze utwory, pracuje firma Apple - donosi Financial Times. Jeśli projekt osiągnie sukces, to wytwórnie nagraniowe mogą liczyć na większe wpływy ze sprzedaży muzyki w formie cyfrowej.

Nie od dziś wiadomo, że sprzedaż całych albumów jest dla przemysłu nagraniowego bardziej opłacalna. Dzięki temu nabywca płaci nie tylko za promowane w mediach hity, ale również za inne piosenki, których może nigdy by nie kupił.

Sprzedaż muzyki na fizycznych nośnikach jest wypierana przez sprzedaż online, a to oznacza, że użytkownicy coraz częściej płacą tylko za pojedyncze piosenki. Przychody wytwórni z tego powodu spadają. Wygląda na to, że chcą one to zmienić wraz z Apple.

Financial Times, powołując się na własne źródła, podał, że w projekcie mającym na celu wskrzeszenie albumu uczestniczą EMI, Sony Music, Warner Music oraz Universal Music Group. Projekt nosi nazwę "Cocktail" i może ruszyć we wrześniu. Osoby, które ujawniły te informacje dla FT, opisują projekt w takich słowach:

Chodzi o odtworzenie okresu rozkwitu albumu, kiedy mogłeś siedzieć z przyjaciółmi, patrzeć na okładkę, słuchając muzyki (…) Nie chodzi tylko o garść PDF-ów.

Według informacji FT w skład albumu mają wchodzić nie tylko informacje z książeczki dołączanej do płyty, ale także teledyski oraz dzwonki na komórkę. Wszystko ma być dostarczone w postaci ujednoliconego pakietu oprogramowania. Klienci będą mogli odtwarzać piosenki z interaktywnej książki, bez potrzeby odwiedzania iTunes.

FT zauważa, że Apple planuje w przyszłości udostępnienie komputera z ekranem dotykowym o przekątnej 10 cali. Ma się on łączyć z internetem podobnie jak iPod Touch. Można się domyślać, że projekt "Cocktail" ma coś wspólnego z tym urządzeniem.


Źródło: FT.com
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31