Apple ustąpił Komisji Europejskiej

10-01-2008, 06:48

Ceny muzyki sprzedawanej w sklepie iTunes w Europie zostaną ujednolicone. Nie nastąpi to jednak od razu - poinformowali przedstawiciele firmy.

Sklep iTunes posiada swoje wersje narodowe w części państw Unii Europejskiej. Zgodnie ze swoją polityką, zakupów w poszczególnych sklepach mogą dokonywać jedynie mieszkańcy danych krajów, co weryfikowane jest na podstawie danych z karty kredytowej.

Komisja Europejska w kwietniu ubiegłego roku zapowiedziała wszczęcie śledztwa, gdyż podejrzewała, że Apple jest w zmowie z koncernami muzycznymi. Miało to skutkować wyższymi cenami utworów w Wielkiej Brytanii i Danii, które do strefy nie należą. Ceny były odpowiednio o 18 i 8 procent wyższe, niż np. we Francji czy Niemczech, gdzie ten sam utwór kosztował 99 eurocentów.

Apple ogłosiła jednak, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy obniży ceny swych utworów w Zjednoczonym Królestwie. Aby nie odbiło się to zbytnio na wynikach finansowych iTunes, Apple będzie renegocjować umowy z koncernami muzycznymi, z którymi współpracuje w Wielkiej Brytanii. Firma utrzymuje bowiem, że musi więcej płacić wydawcom muzyki za jej udostępnianie na Wyspach.

Neelie Kroes, odpowiedzialna za konkurencję i ochronę konsumentów w Unii Europejskiej, wyraziła swoje zadowolenie z tego kroku i zapowiedziała, że Komisja Europejska nie podejmie dalszych kroków przeciwko amerykańskiemu koncernowi.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Komisja Europejskatag KEtag iTunestag Europatag Apple
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy