Apple schodzi z używania Javy?

22-10-2010, 12:00

Planowany sklep z aplikacjami dla Mac OS X ma odrzucać technologie stworzone za pomocą Javy. Wiadomość ta zmartwiła wielu deweloperów. Jeden z nich uzyskał w tym zakresie komentarz od Steva Jobsa, który stwierdził, że problemem dla Apple jest sposób publikowania kolejnych wersji Javy dla Mac OS X.

Wczoraj Dziennik Internautów pisał o nowościach Apple, wśród których znalazł się Mac App Store - sklep z aplikacjami podobny do App Store, ale przeznaczony dla użytkowników komputerów Mac. Pomoże on w odkrywaniu i łatwym pobieraniu nowych programów. Ma ruszyć za trzy miesiące.

>>> Czytaj: Nowości Apple: cienkie MacBooki Air i Mac OS X Lion ze sklepem

Tymczasem do internetu wyciekł dokument mówiący o zasadach przyjmowania aplikacji do Mac App Store. Można się z nim zapoznać m.in. w serwisie Pastie.org. W dokumencie da się przeczytać, że odrzucane będą aplikacje korzystające z przestarzałych i opcjonalnie instalowanych technologii, np. Java i Rosetta.

Również na stronach Apple dla deweloperów można poczytać o tym, że Java dla Mac OS X będzie porzucaną technologią. Firma mówi otwarcie, że deweloperzy nie powinni liczyć na jej dostępność w kolejnych wersjach Mac OS X, a środowisko uruchomieniowe w Mac OS X 10.6 i 10.5 będzie wspierane w ramach standardowych cykli wsparcia dla tych produktów.

Wiadomość o takim kroku ze strony Apple wywołała wiele dyskusji. Deweloperzy polegający na Javie mają oczywiste powody do niezadowolenia. Inni uważają, że Apple musi być niezwykle pewna swego, jeśli bez obaw odrzuca kolejne popularne technologie. Śmiałe było odrzucanie Flasha na urządzeniach przenośnych i nawet tymczasowe ograniczenie korzystania z narzędzi dla deweloperów od Adobe. Teraz Apple mówi "nie" kolejnej technologii o dużym znaczeniu. Może sobie na to pozwolić, bo deweloperzy są wobec tej firmy niezwykle ulegli, o czym świadczą choćby restrykcyjne zasady przyjęte w App Store.

Steve Jobs komentuje

Ciekawe jest wyjaśnienie, jakie udało się uzyskać Scottowi Fraserowi, szefowi firmy Portico Systems, która rozwija oprogramowanie bazujące na Javie. Wysłał on pytanie o Javę do Steve'a Jobsa i uzyskał odpowiedź, która była wyraźnie dłuższa od innych odpowiedzi szefa Apple. 

Steve Jobs (lub ktoś, kto odpisał z jego konta pocztowego) stwierdził, że Sun (teraz Oracle) dostarcza Javę dla wszystkich platform.

- Oni mają swoje własne harmonogramy wydań, które są prawie zawsze inne niż nasze, więc Java którą udostępnialiśmy jest zawsze o wersję do tyłu. To nie jest najlepszy sposób, aby to robić - czytamy w e-mailu, którego zrzut można obejrzeć w serwisie Flickr.

Ten tekst stał się przyczynkiem do ciekawej dyskusji w serwisie Hacker News. Niektórzy z komentujących mówią, że Steve Jobs i Larry Ellison to bardzo dobrzy przyjaciele i trudno uwierzyć, aby Apple całkowicie porzucił Javę. Możliwe, że teraz Oracle zajmie się wydawaniem środowiska dla Apple i szefowie obydwu firm ustalili to już między sobą. Dostępne informacje nie muszą więc świadczyć o całkowitym końcu Javy na Mac OS X. 

>>> Czytaj: A jednak firmy chętnie sięgają po iPada


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031