Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Apple przebija Gazprom w rankingu największych zysków. Apple Watch będzie w kwietniu

28-01-2015, 08:59

Apple ogłosiła niesamowite wyniki finansowe. Rekordowy przychód, rekordowa sprzedaż urządzeń iPhone i rekordowy zysk, przebijający nawet poprzedni rekord rosyjskiego Gazpromu! Wisienką na torcie są zapowiedzi dotyczące zegarka Apple.

W minionym roku wyniki finansowe firmy Apple nie wywoływały bardzo dużych emocji. Wskazywano na niską sprzedaż iPadów i mówiono, że Tim Cook nie ma odpowiedniej wizji. Nawet jeśli pobijano rekordy, to jakoś nikogo to nie cieszyło. Wydawało się, że firma Apple zjeżdża z osiągniętego szczytu.

Wczoraj jednak Apple ogłosiła wyniki finansowe za ostatni kwartał 2014 roku (I kwartał obrachunkowy) i są to wyniki rewelacyjne. Może jednak wizje Tima Cooka nie są takie złe?

Apple lepszy od Gazpromu

Kwartalny przychód firmy pobił rekord - wyniósł 74,5 mld dolarów, podczas gdy rok wcześniej osiągnął "tylko" 57,6 mld.  Zysk netto wyniósł 18 mld dolarów(!) i to też jest rekord. Warto w tym miejscu wspomnieć, że tak duży zysk jest rekordowy nie tylko dla Apple, ale w ogóle dla wszystkich firm.

Do tej pory firmą chwalącą się rekordowym zyskiem kwartalnym był rosyjski Gazprom. W roku 2011 osiągnął on wynik 16,24 mld dolarów. Teraz Apple zepchnęła Gazprom na drugie miejsce. Na trzecim miejscu w rankingu rekordowych kwartalnych zysków jest Shell, który w roku 2008 osiągnął wynik 16,18 mld dolarów. Jest coś niezwykłego w tym, że firma z rynku elektroniki przebija gigantów z rynku paliw. Na Wikipedii możecie zobaczyć listę rekordowych zysków i strat.  

iPhone znów pobija rekord

Ponadto Apple pobiła rekord sprzedaży iPhone'ów. W ostatnim kwartale sprzedano ich ponad 74,4 mln, a więc 46% więcej niż rok wcześniej. Liczba sprzedanych komputerów Mac przekroczyła 5,5 mln, a więc była podobna do tej w III kwartale (choć o 14% większa niż rok wcześniej). Warto zauważyć, że choć firma Apple przyczyniła się do skurczenia rynku komputerów osobistych, sama sprzedaje więcej tych urządzeń. 

Jeśli chodzi o iPada, to sprzedano "tylko" 21,4 mln tych urządzeń, co oznacza spadek o 18% w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale jednak wzrost o 74% w porównaniu z III kwartałem 2014 roku.

Dodajmy jeszcze, że w ostatnim kwartale firma Apple ogłosiła, iż liczba wszystkich sprzedanych przez nią urządzeń z iOS osiągnęła miliard.  

Sprzedaż urządzeń Apple
Źródło: Apple (wykres stworzono za pomocą Chartgo.com)

Duży przychód z Chin

Omawiając wyniki finansowe, Tim Cook wskazał, że dało się zaobserwować popularność urządzeń iPhone 6 w niektórych regionach świata, gdy w innych regionach wygrywał iPhone 6 Plus. Prasa zgaduje, że iPhone 6 Plus szczególnie dobrze sprzedawał się w Chinach. Dodajmy, że przychód Apple z Chin wyniósł 16 mld dolarów i wzrósł o 70% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Poza tym Apple dobrze radziła sobie ze sprzedawaniem starszych modeli iPhone'ów i to wszystko złożyło się na rewelacyjne wyniki.

Sonda
Czy Apple Watch będzie hitem na miarę iPhone'a?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Apple Watch w w kwietniu

Przy okazji wyników finansowych ogłoszono, że prace nad zegarkiem Apple Watch idą jak należy. Pierwsze urządzenie "ubieralne" firmy Apple powinno się pojawić w kwietniu. Wcześniej wiedziano tylko tyle, że pojawi się jakoś na początku 2015 roku. Tim Cook powiedział również, że liczba deweloperów przygotowujących aplikacje dla zegarka jest "imponująca". 

W kontekście ogłoszonych wyników zapowiedzi dotyczące zegarka wydają się wisienką na torcie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że będzie to pierwszy raz Tima Cooka, jeśli chodzi o wprowadzenie na rynek urządzeń z całkiem nowej kategorii. Trzeba przyznać, że Tim Cook zrobił jedną rzecz podobnie jak Steve Jobs. Nie starał się za wszelką cenę być tym pierwszym, kto dostarczy ludziom smartwatch. Firma Apple nigdy nie była prawdziwym pionierem, ale dobrze sobie radziła z dopieszczaniem względnie nowatorskich produktów.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik