Apple prezentuje iOS 8. Nowości jest sporo

03-06-2014, 09:07

Apple zaprezentowała nowy system iOS 8 na konferencji WWDC. Nowości jest sporo i czają się w nich istotne wskazówki na temat trendów, jakimi Apple chce podążać.

Wczoraj ruszyła konferencja WWDC organizowana przez firmę Apple z myślą o deweloperach. Jak zwykle, była to okazja do przedstawienia ważnych nowości. W tym roku były trzy główne punkty programu:

  • system iOS 8 - według Apple największe wydanie od czasu uruchomienia App Store;
  • nowy zestaw narzędzi dla deweloperów - iOS 8 SDK - z ponad czterema tysiącami nowych API;
  • nowa wersja OS X, czyli OS X Yosemite.

W tym tekście omówmy nowości z iOS 8.

Fotografie

Pierwsza ważna zmiana w iOS 8 dotyczy zdjęć. Do tej pory przy pomocy Photo Stream można było zachować do tysiąca fotografii. Teraz dzięki iCloud Photo Library możliwe będzie przechowywanie wszystkich zdjęć i filmów w chmurze, podobnie jak iTunes przechowuje muzykę i filmy. Jeśli użytkownik użyje narzędzi do edycji zdjęcia, zmiana będzie widoczna od razu na wszystkich urządzeniach. 

zdjęcie

Klawiatura

Ciekawie wygląda nowa klawiatura QuickType. Podpowiedzi wyświetlane w trakcie pisania będą wyglądały nieco inaczej, ale ponadto klawiatura ma brać pod uwagę "kontekst", a więc np. odbiorcę wiadomości. Klawiatura ma się uczyć tego, z kim i jak się komunikujemy.

Co ważne, dane klawiatury mają być zapisywane na urządzeniu i nie będą wysyłane do chmury. Niestety na chwilę obecną nie ma mowy o wsparciu języka polskiego dla tej funkcji. 

Jeśli już mowa o klawiaturze to warto dodać, że iOS 8 pozwoli na instalowanie klawiatur od innych dostawców.

zdjęcia

Wiadomości

Za istotne należy uznać nowości w iMessage. Do rozmowy będzie można dodać krótkie wiadomości głosowe. Wystarczy w tym celu przytrzymać ikonkę mikrofonu, a potem przesunąć palec.

W czatach grupowych dodano funkcje znacznie ułatwiające życie, np. dodawanie i usuwanie kontaktów, opuszczanie rozmowy i opcję "nie przeszkadzać". Ułatwiono przeglądanie zdjęć i filmów udostępnionych w trakcie rozmowy. Jest też możliwość udostępniania swojej lokalizacji przez określony czas. 

zdjęcie

Aplikacja zdrowotna

Pojawiła się też nowa aplikacja zdrowotna - Health. Tak jak się spodziewano, będzie to centrum informacji zbieranych za pomocą różnych aplikacji zdrowotnych i urządzeń wspierających trening. Za pozwoleniem użytkownika każda aplikacja może użyć konkretnych informacji z innych aplikacji. 

zdjęcie

Ciągłość pracy i Family Sharing

Ta aktualizacja pokazała, że Apple wyraźnie dąży do zapewnienia ściślejszych powiązań miedzy różnymi urządzeniami Apple. Pojawiła się nowa funkcja zapewniająca ciągłość pracy na różnych urządzeniach. Przykładowo, jeśli piszemy e-maila na komputerze, będziemy mogli dokończyć to zadanie na telefonie. Możliwe będzie nawet wysłanie SMS-a z komputera Mac albo użycie Maca jako zestawu głośnomówiącego.

Kolejna funkcja "wiążąca" to Family Sharing. Ma ona łączyć wybrane urządzenia (do sześciu urządzeń) w jeden rodzinny zestaw, w którym łatwiejsze będzie współdzielenie zdjęć i kalendarzy, lokalizowanie innych urządzeń, pobieranie wspólnych treści z iTunes. Family Sharing wprowadza też funkcje kontroli rodzicielskiej, dające rodzicom możliwość przypilnowania zakupów dzieci. Kto wie, może ukaranie firmy Apple za kosztowne zakupy dzieci miało znaczenie dla stworzenia tej funkcji?

zdjęcie

Inne nowości

Oczywiście wymieniliśmy tylko część nowości. Nowy system Apple ma wiele drobniejszych zmian, których opisywanie po prostu nie ma sensu. Użytkownicy poznają je tak czy owak jesienią, gdy system wejdzie na rynek. 

Sonda
Podobają Ci się nowości w iOS 8?
  • tak
  • średnio
  • nie bardzo
wyniki  komentarze

Na koniec warto krótko wspomnieć o nowych funkcjach dla firm, które obejmują m.in. lepsze informacje dla użytkowników na temat konfiguracji i ograniczeń ich urządzeń. Interesujące jest też rozszerzenie funkcji Spotlight, która obejmuje nie tylko wyszukiwanie treści z urządzenia, ale także artykułów z Wikipedii, wiadomości i innych informacji.

Zdaniem wielu komentatorów nowy Spotlight może się stać ważnym konkurentem Google. Według serwisu Search Engine Land Spotlight korzysta z technologii Bing. Oczywiście iOS nie jest tak popularnym systemem jak Android, ale posunięcie Apple nie jest czymś, co Google może zignorować.

Na koniec proponujemy Wam film - 10-minutowy skrót z wystąpień na WWDC.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031