Apple ogranicza zamówienia na iPhone 5C. Tanie jabłuszko nie ma sensu?

16-10-2013, 12:38

Firma Apple ograniczyła zamówienia na iPhone 5C, swojego tańszego i bardziej kolorowego smartfona. Możliwe, że tańszy iPhone nie sprzedaje się tak dobrze, jak oczekiwano.

W ubiegłym miesiącu firma Apple zaprezentowała swoje nowe smartfony, a był wśród nich tańszy iPhone 5C w wielu kolorach. Wiadomo, że ogólna sprzedaż nowych iPhone'ów była bardzo dobra, ale firma Apple nie powiedziała dokładnie, jak sprzedają się poszczególne modele. Analitycy odnotowali fakt, że Apple nie pochwaliła się liczbą zamówień po uruchomieniu przedsprzedaży iPhone'a 5C.

iPhone 5C źle się sprzedaje?

Teraz w prasie pojawiają się informacje o tym, że Apple zmniejsza zamówienia na nowe iPhone'y 5C. już w zeszłym tygodniu chiński serwis C Technology poinformował, że Apple poważnie zmniejszyła dzienną produkcję iPhone'ów 5C.

Dziś Wall Street Journal podaje, że firmy Pegatron oraz Hon Hai składające urządzenia dla Apple zostały poinformowane o zmniejszeniu zamówień na iPhone 5C. Pegatron ma otrzymać o 20% mniej zamówień, a Hon Hai o jedną trzecią mniej.

iPhone 5C

Mniejsze zamówienia na urządzenia nie zawsze wynikają ze słabego zapotrzebowania. Firma Apple mogła przygotować większe zapasy na start. Wall Street Journal cytuje jednak "osoby zbliżone do sprawy", które łączą zmniejszone zamówienia ze słabym rynkowym zapotrzebowaniem. Gazeta odnotowuje też, że operatorzy oferujący iPhone 5C obniżyli ceny urządzeń w ramach swoich ofert (zob. WSJ, Apple Is Said to Cut iPhone 5C Orders).

Tani iPhone jednak za drogi?

Jeśli iPhone 5C faktycznie źle się sprzedaje, można ten fakt bardzo różnie interpretować i wyjaśniać. Fani Apple z pewnością powiedzą, że produkty tej firmy mają charakter luksusowy i mniejsze zapotrzebowanie na tańszą wersję jest zrozumiałe. Z drugiej strony należy pamiętać, że inwestorzy Apple liczyli na nowe źródło przychodów, zdobywanie nowych segmentów rynku. Apple nie po to wydawała "tańszego iPhone'a", by urządzenie zalegało w magazynach.

Sonda
Czy iPhone 5C ma szanse na bardzo dobrą sprzedaż?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Jako powód ewentualnej porażki najczęściej wskazuje się i tak wysoką cenę tańszego iPhone'a. Na rynku chińskim, gdzie iPhone 5C miał się dobrze sprzedawać, jego cena wynosi ponad 80% ceny droższego iPhone 5s. W porównaniu z innymi smartfonami z niższej półki iPhone 5C i tak jest dla Chińczyków drogi. W Chinach można to urządzenie nabyć dużo taniej nieoficjalnymi kanałami, ale wyraźnie niższa cena na tym szarym rynku tylko potwierdza słabe zapotrzebowanie.

Czytaj: iPhone 5C będzie tani, ale ludzie pracują przy nim po 11 godzin na stojąco... niestety


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy