Apple: iPhone sprzedaje się świetnie, iPad gorzej, a zysk spada

29-10-2013, 10:36

Firma Apple zanotowała spadek zysków w ostatnim kwartale, pomimo imponującej sprzedaży urządzeń. Tańszy iPhone 5C prawdopodobnie nie będzie tym, co szybko odmieni sytuację firmy.

W lipcu tego roku stało się jasne, że wzrost Apple się zatrzymał. Oczekiwano jednak, że udostępnienie tańszego iPhone'a może odmienić sytuację firmy.

Wczoraj Apple przedstawiła wyniki finansowe za miniony kwartał. Jedni nazywają te wyniki "rozczarowaniem", inni uważają je za dobre i mówią o utrzymaniu silnej pozycji firmy. Tak naprawdę wyniki Apple nie mają prawa być całkiem słabe, ale wciąż pokazują, że firma stoi przed pewnymi wyzwaniami.

iPhone wciąż najważniejszy

Apple zanotowała 37,5 mld dolarów przychodu w III kwartale, a więc o 1,5 mld więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Gorzej jest z zyskiem netto. Wyniósł on 7,5 mld dolarów, podczas gdy rok temu wynosił 8,2 mld (spadek o ponad 8%). 

Przyjrzyjmy się danym dotyczącym sprzedaży urządzeń. W minionym kwartale firma Apple sprzedała:

  • 32,8 mln urządzeń iPhone, podczas gdy rok temu było to 26,9 mln;
  • 14,1 mln iPadów, podczas gdy rok temu było to 14 mln;
  • 4,6 mln Maców, podczas gdy rok wcześniej były to 4,9 mln.

Dane zilustrowano na wykresie poniżej:

wykres

Oceniając te dane, trzeba mieć na uwadze, że nowe modele iPhone pojawiły się jeszcze pod koniec III kwartału, natomiast nowe iPady pokazano niedawno. Niemniej już wyniki finansowe za poprzedni kwartał pokazały, że Apple może liczyć na smartfony bardziej niż na tablety. Inna rzecz, że większe urządzenia sprzedają się z zasady dużo lepiej w sezonie przedświątecznym i tak naprawdę dopiero na początku przyszłego roku będziemy mogli ocenić, jak mocna jest pozycja Apple na rynku tabletów.

Szanse w nowych kategoriach urządzeń

Niestety w wynikach finansowych Apple wszystkie urządzenia wrzucane są do jednej kategorii. Nie można ocenić, w jakim stopniu na zanotowaną sprzedaż mógł wpłynąć tańszy iPhone 5c. Mówi się jednak, że Apple będzie ograniczać jego produkcję i raczej nic nie wskazuje na to, aby tańszy iPhone miał stać się motorem wzrostu. 

Sonda
Czy Apple może liczyć na dalszy wzrost dzięki nowym kategoriom produktów?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Szef Apple Tim Cook w czasie spotkania z inwestorami stwierdził, że przed firmą otwierają się "znaczące szanse" związane z nowymi kategoriami produktów, które będą się pojawiać w 2014 roku. Wydaje się to potwierdzać, że firma ciągle będzie szukać nowego rynkowego przeboju.

Warto jeszcze odnotować, że ogłaszając wyniki finansowe, firma Apple potwierdziła, że przyszłe wersje OS X będą bezpłatne, podobnie jak najnowszy OS X Mavericks.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930