Aplikacje mobilne, które usprawnią prace biurowe

09-10-2012, 13:35

Smartfony zmieniły sposób, w jaki wykorzystujemy urządzenia przenośne. Dla niektórych to już nie tylko proste maszyny, ale asystenci podpowiadający pogodę i przypominający o spotkaniach. Dodatkowe aplikacje mogą jeszcze bardziej usprawnić to, w jaki sposób pracujemy.

SmartfonSmartfony to narzędzia, które ułatwiają nie tylko komunikację, ale pozwalają również na dokonywanie wielu operacji związanych z pracą. Edycja dokumentów, tworzenie nowych czy wreszcie prezentowanie wybranych z nich, to tylko niektóre z funkcji, w jakie warto się wyposażyć dzięki kilku prostym aplikacjom dla Androida.

Wciąż wiele do zrobienia

Choć smartfony i tablety są już z nami od jakiegoś czasu, wciąż rozwój aplikacji, które można by realnie wykorzystywać do pracy, stoi na niezbyt zaawansowanym poziomie. Brakuje m.in. wygodnych programów do tworzenia dokumentów oraz arkuszy kalkulacyjnych - choć na poniższej liście znajdziecie kilka mniej rozbudowanych propozycji.

Nie ma co ukrywać: tablety jeszcze przez jakiś czas nie będą narzędziami do pracy tak dobrymi, jak standardowe komputery czy netbooki. Wiele może zmienić w tej kwestii jednak pojawienie się nowego Windowsa 8 - jedną z największych przewag Microsoftu ma być właśnie bogactwo dostępnego oprogramowania. Prawdopodobnie na początku również może sobie ono jednak radzić dość słabo z dotykowymi ekranami.

OfficeSuite Viewer

OfficeSuite Viewer

OfficeSuite Viewer to narzędzie absolutnie podstawowe. Pozwala na odczytywanie znanych formatów (m.in. DOC, DOCX, DOCM, RTF, TXT, LOG, XLS, XLSX, XLSM, CSV, PPT, PPTX, PPS, PPSX, PPTM, PPSM, EML, PDF oraz ZIP). Z jego pomocą bez problemu zaprezentujemy więc arkusz kalkulacyjny współpracownikom czy nawet uruchomimy prezentację.

Warto przy okazji wspomnieć, że funkcję podglądu plików mają również programy, które pozwalają na ich edycję (m.in. Dokumenty Google). Jeśli jednak zależy nam na tym, by móc otwierać także dokumenty, które znajdują się w pamięci fizycznej urządzenia bez dostępu do sieci, OfficeSuite Viewer jest jedną z najlepszych propozycji. Część użytkowników skarży się w komentarzach na problemy z obsługą polskich znaków, jednak podczas moich testów nie było z tym najmniejszego problemu.

Kingsoft Office

Kingsoft Office

Kingsoft Office pozwala pójść o krok dalej niż poprzednie narzędzie na liście. Poza odczytywaniem dokumentów mamy również możliwość przygotowywania kolejnych - i to z poziomu smartfona. Warto zauważyć, że aplikacja jest niezwykle wygodna, a to między innymi dzięki interfejsowi ze "wstążką" znaną ze standardowego pakietu Office.

Aplikację pobrało już ponad milion użytkowników i można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że jest to najlepsze narzędzie tego typu. Kingsoft Office wspiera aż 23 rodzaje plików (w tym DOC, DOCX, TXT, XLS, XLSX, PPT, PPTX, PDF), a dla najpopularniejszych z nich oferuje osobny interfejs do edycji.

Printshare Mobile Print

Printshare

Printshare Mobile Print ma ułatwiać drukowanie w chmurze, choć jak przyznają sami twórcy narzędzia, za większość funkcji w programie trzeba zapłacić. PrinterShare wspiera natomiast Google Cloud Print bez dodatkowych opłat. W praktyce więc, jeśli nasza drukarka obsługuje dodatkowy standard, można w łatwy sposób drukować e-maile czy dokumenty, po prostu wybierając odpowiednią funkcję z poziomu menu smartfona.

OpenOffice Document Reader

OpenOffice Document Reader

OpenOffice Document Reader to coś dla osób, które skupiają się na otwartych formatach plików. Jeśli Twoja firma funkcjonuje w oparciu o pliki przygotowywane przez OpenOffice (czy obecnie raczej LibreOffice), ich podgląd można bez problemy wywołać na urządzeniu z Androidem właśnie dzięki OpenOffice Document Reader. Jak zauważają użytkownicy w komentarzach, rozwój usługi na razie niestety się zatrzymał, jednak dotychczasowe funkcje działają bez zarzutu nawet na nowych wydaniach "Zielonego Robota".

MDScan

MDScan

MDScan to narzędzie, które może się okazać przydatne nie tylko pracownikom biurowym, ale również uczniom czy studentom. Pomysł jest prosty: wykorzystać kamerkę naszego smartfona jako aparat skaner. Wystarczy więc uruchomić MDScan u skierować aparat telefonu na wybrany dokument, by narzędzie samo rozpoznało krawędzie strony. Po zapisaniu grafiki, możemy oczywiście również odpowiednio ją przyciąć, a także wyeksportować do pliku PDF, który będzie można bez problemu odczytać z dowolnego urządzenia.

VAT Kalkulator

VAT Kalkulator

VAT Kalkulator to ostatnie narzędzie na liście, które jednak może się okazać niezwykle przydatne do wyliczania jednego z najpopularniejszych podatków. Łatwo się domyślić, że aplikacja VAT Kalkulator pozwala szybko sprawdzić, jak dużą część ceny danego produktu stanowi podatek VAT. Co ciekawe, przełączać się możemy również między różnymi państwami, a narzędzie samo dopasuje wysokość podatku z danego obszaru.

Czytaj także: Microsoft pracuje nad własnym smartfonem. Czy uda się nie klonować iPhone'a?


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930