Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Aplikacje mobilne dla rozwoju biznesu. Marnowany potencjał?

24-08-2018, 01:35

Jak wynika z badania „Employee Experience Study 2018”, aż 82% polskich CIO jest przekonanych, że ich firmy nie potrafią w pełni wykorzystać potencjału aplikacji mobilnych w rozwoju środowisk pracy i samego biznesu. Poznajmy również inne równie istotne dane, pozyskane na jego potrzeby.

Firma specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań do wirtualizacji opublikowała wyniki swojego najnowszego badania „Employee Experience Study 2018”. Analizuje w nim wykorzystanie technologii wspierających cyfrowe środowisko pracy w polskich firmach oraz ich wpływ na biznes. Wynika z niego, że ponad połowa CIO (dyrektorów ds. informatyki) z polskich firm negatywnie wypowiada się na temat możliwości wyboru biznesowych aplikacji przez pracowników. Jednocześnie ponad 55% ankietowanych podkreśla, że coraz częściej to pracownicy sami nabywają aplikacje i tworzą własne cyfrowe środowiska pracy.

72% badanych dyrektorów uważa, że aplikacje mobilne mogą w istotny sposób zmienić firmę. Ci, którzy wdrożyli albo wdrażają cyfrowe środowisko pracy wskazują jednocześnie na szereg korzyści z tego tytułu. Za najważniejsze uznano zwiększenie skuteczności procesów biznesowych (85% wskazań), lepszą współpracę między różnymi zespołami (83%), zmniejszenie czasu realizacji zadań (82%), lepszą obsługę klientów (76%) czy przyspieszenie procesu decyzyjnego (68%).

Zdaniem ponad 43% ankietowanych CIO, zasadniczym problemem przy tworzeniu cyfrowych miejsc pracy jest przede wszystkim brak współpracy ze strony pracowników. Dla ponad 56% specjalistów kłopotliwe jest także zagwarantowanie zgodności nowych technologii ze starszymi systemami stosowanymi w danym przedsiębiorstwie.

Obawy specjalistów budzi także poziom bezpieczeństwa cyfrowych miejsc pracy. Niemal 60% ankietowanych CIO uznało, że biznesowe aplikacje dla pracowników znacząco zwiększają ryzyko ataków cybernetycznych na infrastrukturę firmy. 70% ankietowanych przyznało jednak, że wdrożenie jednej platformy do zarządzania wszystkimi tymi aplikacjami, spowodowałoby znaczną poprawę bezpieczeństwa firmowych środowisk informatycznych.

Badanie “Employee Experience Study 2018” zostało przeprowadzone na grupie dyrektorów i członków zarządów odpowiedzialnych za obszar technologii i cyfryzacji z 69 największych polskich przedsiębiorstw i instytucji zrzeszonych w społeczności CIONET.

Źródło: VMwareOstatnie artykuły:


fot. CICfot. Tavex
fot. ann_zima