Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Aparat z dwoma obiektywami w smartfonie - sposób na lepszy obraz

27-02-2014, 14:12

Aparaty w smartfonach mogą mieć w przyszłości dwa obiektywy i wcale nie chodzi o fotografię 3D. Korzyści z takiego rozwiązania może być dużo więcej.

W ubiegłym miesiącu Bloomberg donosił, że firma HTC może pracować nad smartfonem z podwójnym aparatem fotograficznym. Źródła Bloomberga sugerowały, że ma to służyć uzyskaniu lepszej jakości obrazu. 

Nad tego typu rozwiązaniami pracuje nie tylko HTC. Podobną technologię rozwija także startup o nazwie Corephotonics. Firma stworzyła technologię opierającą się na zastosowaniu dwóch obiektywów o różnej ogniskowej. Jeden jest szerokokątny, a drugi oferuje trzykrotny zoom optyczny. Są też dwa sensory.

Więcej niż zoom optyczny

Oczywistą korzyścią z takiego rozwiązania jest możliwość zoom optyczny, zawsze lepszy od cyfrowego, ale to nie wszystko.

Firma Corephotonics stworzyła oprogramowanie, które potrafi porównywać obraz uzyskany przez każdy obiektyw i generować na tej podstawie jeden obraz najbliższy rzeczywistości. Ostateczny obraz jest zazwyczaj ostrzejszy, pozbawiony szumów, ma generalnie lepszą jakość, także przy gorszych warunkach świetlnych.

Trzecia korzyść to możliwość określania oddalenia fotografowanych obiektów. Może to ułatwiać stosowanie pewnych efektów (np. rozmazywanie tła) i teoretycznie może być wykorzystane w aplikacjach rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Poniżej film, w którym przedstawiciel Corephotonics wyjaśnia ideę redaktorowi serwisu Engadget

Sonda
Czy podwójny obiektyw w smartfonie stanie się normą?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Przybywa kamer w telefonach

Pomysł na dodatkowe obiektywy i sensory obrazu może się kojarzyć z przedstawionym przez Google projektem Tango. W tym przypadku nie chodzi jednak o podwójny aparat, ale o kamerę połączoną z czujnikami głębokości i ruchu, w celu szybkiego tworzenia trójwymiarowych modeli otoczenia. Pomysł firmy Corephotonics nie idzie aż tak daleko, ale z drugiej strony wydaje się bliższy wprowadzenia na rynek.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data