Angry Birds i milionowi inwestorzy, czyli wracamy ze Startup the Fusion

Kto jechał do Madrytu na Startup the Fusion 2014 dla zapowiadanych przez organizatorów "350 osób, 40 startupów i 15% inwestorów" mógł się rozczarować. Impreza miała znacznie mniejszy rozmach. Hiszpański kryzys ekonomiczny zredukował zwłaszcza możliwości inwestorów, którzy - unikając ryzyka - są co prawda gotowi wyłożyć 2 000 000 euro, ale tylko jeśli firma przynosi już 100 000 euro miesięcznie. AudioTrip w Hiszpanii szukał przede wszystkim okazji do wymiany pomysłów - dlatego wracamy zadowoleni i dzielimy się tym, co widzieliśmy.

Organizatorzy Startup the Fusion i Peter Vesterbacka

Fot. AudioTrip: Organizatorzy Startup the Fusion i Peter Vesterbacka

Na konferencji spotkaliśmy kapitalnych ludzi. Romain Huet, developer advocate z Twittera, opowiedział nam o Crashlytics - darmowym narzędziu do rejestrowania błędów aplikacji mobilnych w SDK i wykrywania ich przyczyn. Właśnie zaczynamy je testować.

Peter "Mighty Eagle" Vesterbacka, CMO z Rovio, podzielił się z nami ich planami - wygląda na to, że już nie wystarcza im budowa parków i wesołych miasteczek, przyszła pora, by nauczanie wreszcie pożegnało epokę Guttenberga. A skoro przy Rovio jesteśmy, nie można nie wspomnieć o nowej wersji Angry Birds. Widzieliśmy, nawet graliśmy chwilę, ale musieliśmy obiecać, że nie zarejestrujemy i nie podamy dalej, więc krótko - przygotujcie się na parcour.

Startup the Fusion - publiczność

Fot. AudioTrip: Startup the Fusion - publiczność

Spotkaliśmy się też z Vincentem Rosso, Country Managerem Spain & Portugal z BlaBlaCar i Jeroenem Merchiersem, Country Managerem Spain & Portugal z Airbnb, który opowiedział nam o szerokiej ofercie jego serwisu, niezwykle popularnego w Hiszpanii - można w nim znaleźć 60 000 mieszkań, a nawet prywatne wyspy do wynajęcia! Jego klienci o co najmniej dwuletnim stażu przyznają, że bez Airbnb utrzymanie ich nieruchomości nie byłoby możliwe.

Startup the Fusion - networking

Startup the Fusion 2014 pozwolił nam też posłuchać przedstawicieli największych konferencji startupowych w Europie, m.in. Slush, Arctic15, Pioneers czy Mobile World Congress. Opowiedzieli o tym, jak to jest być organizatorem, do czego dążą i jakie triki stosują na swoich konferencjach. Nas zainteresowały szczególnie rady Dmitria Sarle, CEO z Arctic 15.

  • Pierwsza zasada to to, że nie warto oglądać więcej niż dwóch wystąpień na konferencji. Zamiast tego należy rozmawiać z pozostałymi jej uczestnikami.
  • Reguła druga - każdy prelegent musi iść do kąta, na godzinę, zaraz po skończonym wykładzie. Tam pozostaje do dyspozycji wszystkich, którzy chcą z nim porozmawiać. Takie stanie w kącie lubimy!

Startup the Fusion - Peter Vesterbacka na scenie

Fot. AudioTrip: Startup the Fusion - Peter Vesterbacka na scenie

Nasze wnioski z pobytu w Madrycie? Nie jedź tam, żeby szukać inwestora, bo to kraj w/po kryzysie, gdzie założenie firmy zajmuje ponad 100 dni. Jedź tam, by poznać ludzi i nieco odmienności. Jedź na mały event, bo z głównymi mówcami będziesz miał szansę porozmawiać osobiście, bez wielkiego ścisku i przez 40 minut - jeśli będzie o czym.

Nie zobaczyliśmy stadionu ani zbiorów del Prado - nie uciekną, za to przyjrzeliśmy się nowo powstającemu centrum startupowemu i wierzcie nam - było warto!

Autorem relacji ze Startup the Fusion Madryt jest Maciej Frankowicz, Business Developer w AudioTrip.org

Startup the Fusion - Maciej Frankowicz (business developer, AudioTrip), Peter Vesterbacka, Michał Kępiński

Fot. AudioTrip: Maciej Frankowicz, Peter Vesterbacka, Michał Kępiński

 

Brałeś udział w ciekawym wydarzeniu i chciałbyś podzielić się z Czytelnikami DI swoimi wrażeniami? Wyślij je pod adres: redakcja@di24.pl. Jeśli się nam spodoba, z przyjemnością je opublikujemy

Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero, holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!

Masz problem lub pytanie dotyczące biznesu? Wyślij je na startup@di24.pl

Zapisz się na newsletter dla startupów:Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy