AllofMp3: problemy z płatnościami i darmowa muzyka

19-10-2006, 11:45

Organizacja Visa International najprawdopodobniej wstrzyma przeprowadzanie operacji płatniczych dla sklepu AllofMp3. Niewykluczone jednak, że rosyjski serwis z tanią muzyka zaproponuje użytkownikom... muzykę za darmo.

Za reklamy i z DRM

Rory Davenport reprezentujący sklep AllofMP3 powiedział serwisowi Ars Technica, że plany udostępniania muzyki za darmo pojawiły sie już kilka tygodni temu. Plany te mogą się jednak nie podobać tym, którzy nie lubią technologii DRM.

Darmowa muzyka w AllofMp3 będzie dostępna w postaci plików, których nie da się przegrać na płytę DVD lub inne urządzenie. Odtwarzanie piosenek będzie wymagało specjalnego odtwarzacza, a technologia DRM zatroszczy się też o to, aby użytkownik obejrzał reklamy.

Prawdopodobnie nadal dostępna będzie opcja zakupu muzyki. Jeśli użytkownik zapłaci za plik, to zakupiony utwór nie będzie chroniony technologią DRM.

IFPI: to nielegalne!

Tymczasem Organizacja IFPI zamieściła na swojej stronie oświadczenie, w którym wyraźnie podkreślono, iż prowadzona przez AllofMp3 sprzedaż jest zwyczajnie nielegalna, a nie jak sugerują niektórzy, dyskusyjna pod względem legalności.

Przedstawiciele sklepu twierdzą, że na sprzedaż pozwala im licencja uzyskana od organizacji ROMS (odpowiednik naszego ZAIKS). Licencja ta ma obowiązywać tak długo, jak długo klienci sklepu mieszkający na terenie Rosji będą pobierać muzykę tylko do użytku prywatnego.

Tymczasem przedstawiciele IFPI mówią, że ROMS nie ma żadnego prawa do dysponowania licencjami na utwory, które podlegają międzynarodowym prawom własności intelektualnej. Poza tym organizacja ta została wykluczona w roku 2004 z Międzynarodowego Stowarzyszenia Zrzeszającego Autorów i Kompozytorów (CISAC). Zagraniczni autorzy nie wydali żadnej zgody na sprzedaż muzyki przez AllofMp3, lub na dysponowanie licencjami przez ROMS.

AllofMp3 ma problemy

Wielu komentatorów zwraca uwagę na fakt, że AllofMp3 znajduje się ostatnio pod wyjątkowo mocnym obstrzałem mimo, że w internecie funkcjonuje od lat. Ostatnie problemy z płatnościami Visa były poprzedzone wyraźnym zgrzytem na arenie międzynarodowej.

Dwa tygodnie temu Susan Schwab, Przedstawicielka USA ds. handlu, powiedziała, że nie może sobie wyobrazić Rosji jako członka Światowej Organizacji Handlu (WTO), jeśli kraj ten zezwala na funkcjonowanie strony wyraźnie naruszającej prawa własności intelektualnej. Zamknięcie kontrowersyjnego sklepu może być więc warunkiem przystąpienia Rosji do WTO, a kraj ten stara się o to od lat.

Następny artykuł » zamknij

Luka w IE7 już się znalazła

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Susan Schwabtag IFPItag CISAC
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy